keďže americká spoločnosť sa v uplynulých rokoch stále viac politizuje, je len prirodzené, že zvýšenou ideologizáciou si prechádza aj najznámejší vývozný artikel jej popkultúry – komiksoví superhrdinovia.
Filmy od Marvelu v minulom desaťročí otriasli Hollywoodom a z pohľadu zárobkov sa stali najväčšou filmovou sériou v histórii. Spôsobili revolúciu, ktorá má vďaka miliónom platiacich divákov vplyv na celú západnú civilizáciu. Preto určite nezaškodí priblížiť si ideologickú zmenu, ktorou si marvelovky prešli v poslednom desaťročí. Od pravicových ideálov a konzervativizmu prvého Iron Mana, Thora či Kapitána Ameriku až po ľavicové ideály a progresivizmus posledných filmov tejto pozoruhodnej série.
amerika sa mení, jej kapitán s ňou
Kapitán Amerika patrí medzi najznámejších superhrdinov. Ako napovedá už aj jeho meno, od začiatku bol stelesnením morálnych hodnôt USA a symbolom amerického patriotizmu. Prvýkrát sa v komiksoch objavil počas druhej svetovej vojny; legendárnym sa stalo už prvé číslo z roku 1941, kde na obálke vráža úder Adolfovi Hitlerovi. Steve Rogers, neduživý chlapec z Brooklynu, ktorý dobrovoľne narukoval do armády a vďaka nebezpečnému experimentu získal nadľudskú silu, sa rýchlo stal ikonou amerického vlastenectva.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.