už na jar sme vedeli, že toto nebude klasické festivalové leto, ktoré poznáme z čias pred pandémiou. Druhá vlna odznievala veľmi pomaly, očkovanie sa vlieklo a nakoniec do života vstúpila ešte infekčnejšia delta. Situácia bola taká neprehľadná, že niektoré festivaly sa rovno zrušili, iné sa rozhodli pokračovať, aj keď v obmedzenom móde. Napriek nebezpečenstvu z masívneho stretávanie ľudí na jednom mieste sa len výnimočne stalo, že by sa akcie pod holým nebom stali ohniskami nákazy. Dokonca sa ukázalo, že na festivale môže byť bezpečnejšie ako v reálnom živote. Príkladom ide Pohoda alebo Atmosféra, ktoré sa nezaočkovaných návštevníkov rozhodli pretestovať priamo pred bránami festivalu.
otvorená Amerika
Festivalové leto malo viacero podôb. Kým v Európe si veľké festivaly dali pauzu, respektíve uskutočnili sa v menších formách alebo online, v Amerike sa do toho rozhodli ísť naplno. Sprvu vyzeralo všetko nádejne. Kapely vyrazili konečne na niekoľkokrát odložené turné a festivaly konečne mohli otvoriť svoje brány. USA boli na jar jednou z najviac zaočkovaných krajín na svete a tešili sa na život bez väčších obmedzení. Lenže medzičasom do krajiny zavítal oveľa infekčnejší variant delta, ktorý zamával plánmi hudobníkov, promotérov a fanúšikov.
Niektorí, ako Stevie Nicks, Limp Bizkit alebo Neil Young, svoje vystúpenia radšej zrušili a odložili koncerty až na budúci rok, iní sa pustili do rizika a čakali, čo sa stane. Najväčšie vrásky hygienikom robil festival Lollapalooza v Chicagu, ktorému napriek alarmujúcej delte miestne úrady povolili, aby sa konal v pôvodnej dĺžke. Počas piatich dní sa na akcii premlelo stotisíc ľudí denne.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.