v extrémoch je hodnota sveta
Je málo kníh, ktoré dokážu zaujať po takmer sto rokoch. Mnohé vychádzajú aj s takýmto odstupom, ale viac z piety voči veľkým autorom ako z ozajstného nadšenia. Zweigovi sa aj v Liečbe duchom (podobne ako vo Svete včerajška) podarilo vybrať tak atraktívnu tému i spôsob písania o nej, že knihe ani dnes nechýba nič podstatné. Je z nej zrejmý Zweigov humanizmus, kultúrny rozhľad i zápal pre otázky psyché a ľudskej existencie.
Kolekcia portrétov (Mesmer, Mary Bakerová-Eddyová a Freud) dostáva dnes nečakanú aktualizačnú rovinu. Znovu sa ukazujú hranice absolútnej dôvery v racionalitu. Racionalita je vykúpením z vášní a nevedomosti, ale fanatické spoliehanie sa na jedinú podobu racionality môže znamenať nové formy zotročenia a jednostrannosť vedúcu do slepých uličiek.
Pokusy prekonať striktnú racionalitu sú rozmanité. Môžu byť dokonca smiešne až trápne. Nezriedka ide o pohyb v riskantnom teréne pseudovedy, pochybných duchovných alternatív a vyšinutých kultov. Také riziko je nevyhnutné – v záujme dôležitého cieľa treba s podobnými nástrahami jednoducho počítať. Alebo, ako kdesi napísal Zweigom citovaný Paul Valéry: „Len v extrémoch je hodnota sveta, len v priemernosti jeho trvanie.”
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.