našťastie, kniha Znamenia neznámeho je cennou výnimkou. Všetci zúčastnení prešli háklivým terénom dôstojne a bez póz.
premyslené otázky a zmysluplné odpovede
Táto kniha je tak jemná (dokonca i vizuálne), že aj recenzent cíti vnútorný záväzok písať o nej s jemnocitom a úctou. Dielo sa naozaj vydarilo. Postarali sa o to kompetentní autori otázok aj respondenti.
Jan Němec je vyštudovaný religionista a sociológ. Zaujal čitateľov i odborné poroty svojimi románmi, najnovšie vycibrenou a hravou prózou Možnosti milostného románu. Vďaka spolupráci s Respektom a Českým rozhlasom má blízko k publicistike, ktorá vážne veci tlmočí do zrozumiteľnej reči. Petr Vizina je vyštudovaný teológ. Zaujíma sa o kultúru, ale presadil sa aj ako komentátor a glosátor.
Potom je tu skvelý zoznam oslovených. Hoci na čestnom prvom mieste v knihe je rozhovor so slovenskou hudobníčkou Shinou, všetci ďalší sú dôkazom toho, že české prostredie – akokoľvek „tradične” ateistické – je viac proticirkevné než antispirituálne. Ukazuje sa, že od všeobecného citu pre kultúrno a poznanie je blízko ku všetkým ďalším svetom, v ktorých sa človek dostáva do hlbiny svojho vnútra alebo (zdanlivo naopak) vyletí smerom hore k transcendentným svetom.
V našom kontexte by snaha o podobnú knihu asi dopadla inak. K slovu by sa dostali biskupi aj iní klerici, zaslúžilí disidenti a súčasní bojovníci z barikád kultúrnych vojen, v najlepšom prípade zase iní kňazi alebo aktivisti známi charitatívnou prácou.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.