Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zostali nažive

.alexandra Jurišová .kultúra

Prvá spomienka Tobyho Obeda sa spája s červenou látkou uniformy so zlatými gombíkmi, odevom, ktorý patril neznámym dôstojníkom z Kráľovskej kanadskej jazdnej polície. Z minúty na minútu ich totiž títo policajti ešte ako malé deti doslova odtrhli od rodičov. Nekonali sa žiadne lúčenia, žiadne balenie vecí.

Zostali nažive

neskôr sa však dozvedeli, že rodičia v týchto situáciách nemali na výber a museli sa svojich detí vzdať, inak by im hrozili tvrdé tresty, väzenie a zbavenie nároku na prídavky, ktoré v 70. rokoch živili väčšinu rodín pôvodných obyvateľov. Neskôr, po rutinných zdravotných vyšetreniach, presunuli ich deti napríklad do internátnej školy Yale, ktorú v North West River prevádzkovala charitatívna organizácia Grenfell. Toby Obed, Kanaďan pochádzajúci z Labradoru, bol iba predškolák, keď práve tam po prvýkrát pocítil strach o svoj život.

hvizd, svišť a prásk, tak švihal bič

Ďalej jazyk, prízvuk, bitie za rozprávanie v inuktitutštine, a nakoniec komora, tma, hlad – týmto si prešlo každé dieťa. Hneď na začiatku sa tak dozvedáme, že veta „pocikať sa od strachu“ nie je iba metafora. Z výpovedí Tobyho Obeda je totiž jasné, že ak aj bola nejaká šanca na to viesť aspoň relatívne normálny život, on ju nedostal, a už ani nikdy nedostane. Dodnes sa sám seba pýta, či to všetko bola jeho vina, či si trest náhodou aj nezaslúžil, a navyše ho ťaží pocit, že sa narodil zbytočne. Nie je však jediný, kto takto uvažuje, autorka knihy nám totiž surovo predostiera niekoľko príbehov rôznych obetí z toho istého obdobia, čím sa ich svedectvá a jej publikácia stávajú istým spôsobom dôkazovým materiálom, ktorý nemožno spochybniť.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite