bežné knihy rozhovorov vyzerajú tak, že autor/ka kladie otázky respondentovi, ktorý na ne odpovedá. Kniha rozhovorov medzi Monikou Rybovou a Josefom Šímom je však odlišná a unikátna. Monika Rybová totiž nie je len pasívna sprievodkyňa knihou, jej jedinou úlohou nie je klásť Šímovi otázky. Ponúka aj vlastné postrehy, názory a nezriedka sa stane, že si Šíma s Rybovou roly vymenia a Šíma kladie otázky Rybovej.
komunisti vytvárajú biedu
Kniha Cesta proti proudu nesie podtitul Rozmluvy o svobodě, respektu k člověku, ekonomii a penězích. Nie je pravidlom, že už predhovor knihy čitateľa navnadí na knihu. Platí skôr opak a je pravdepodobnejšie, že čitateľ predhovor preskočí, ale to by bola v prípade tejto útlej 120-stranovej publikácie chyba. Manžel Moniky Rybovej Pavel Ryba vie totiž v čitateľovi vzbudiť očakávania. V úvode knihy vyjadruje Rybová nádej, že „azda naša kniha prispeje ku kultivovanej debate nad stavom nášho sveta a spoločnosti a prispeje k pozitívnym zmenám, ktoré budú viesť nielen k lepším trhovým podmienkam, ale predovšetkým k osobnej slobode“.
Autora tejto recenzie by splnenie jej priania mimoriadne potešilo, no bohužiaľ to nie je pravdepodobné, keďže žijeme v ére rozmáhajúceho sa etatizmu, tendencií centrálne plánovať a snahy štátu regulovať všetko, čo sa pohne. Bodaj by som sa mýlil, no to už skôr uvidíme sociálnych demokratov s rukami vo vlastných vreckách. „Ani Matka Tereza v role hlavného plánovača by svetu nepriniesla prosperitu, ale biedu,“ hovorí na margo možného úspechu akéhokoľvek centrálneho plánovania Šíma.
Šíma, ale aj Rybová čitateľovi ponúkajú veľmi podobný pohľad na ekonómiu a slobodu spoločnosti a v prvom rade jednotlivca.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.