od ustríc k prisťahovalcom
Pôvodne šlo o ostrovček Indiánov Lenni Lenape. V ich jazyku sa volal Kioshk, teda Ostrov čajok. Holanďania zo Západoindickej spoločnosti ho premenovali na Ostrov ustríc a následne na Ostrov šibenice. V roku 1774 ostrov získal zámožný občan a obchodník s rybami Samuel Ellis.
Názov Kľúč bol víziou už z novej éry. Ostrov chcel tak nazvať veľký architekt Frank Llyod Wright. Jeho nasledovníci chceli na ňom vybudovať chaotickú zmes sklených kopúl, kovových lán a visutých terás. Kľúč ako nové meno pre Ellisov ostrov by bol skvelou metaforou, pretože „kľúč môže svet otvoriť alebo zamknúť”. Presne to sa na ostrove, ktorý desaťročia slúžil ako stanica pre prisťahovalcov do USA, dialo – otváranie a zamykanie nového sveta a nového života.
Malgorzata Szejnert, jedna z najvýraznejších osobností poľskej reportáže a spoluzakladateľka novín Gazeta Wyborcza, pripravila dôsledné rozprávanie o ostrove, na ktorom štartovala (alebo v horšom prípade bola stopnutá) americká existencia miliónov prisťahovalcov. Napriek tomu, že Spojené štáty boli „vymyslené” ako nová vlasť pre zasnívaných exulantov, šlo o dejiny komplikované a práve preto pre dnešok mimoriadne poučné.
Ostrov pod vedením plukovníka Webera privítal prvú imigrantku 1. januára 1892. Pri južnom cípe Manhattanu čakali tri lode.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.