Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Knižnica týždňa: Ticho naše každodenné, nedaj spať nám dnes

.denis Mačor .kultúra .knižnica

Ticho a jeho estetický aj etický význam pohľadom všestranného francúzskeho špecialistu na osemnáste a devätnáste storočie, Alaina Corbina, približuje, ako sa náš pohľad na ticho historicky vyvíjal. Ticho je atómovým základom už uzavretých časov a zdrojom nepredvídateľných emócií vo vzťahu k našej dobe.

Knižnica týždňa: Ticho naše každodenné, nedaj spať nám dnes Alain Corbin: Dějiny ticha od renesance do naší doby. Argo, 2022.

vláčne skúsenosti s tichom

Jedinými zdrojmi (aj keď tlmeného) zvuku v miestnosti boli do tejto chvíle statický teplovzdušný ohrievač a monotónne ťukanie do klávesnice. Hmla sa trhá o budovy Bratislavy. Ticha sa za pomoci magických tónov postupne zmocňuje klavírny virtuóz John Cage.  

Rozumel limitom a perspektívam nehmatateľného zvukového prázdna. Jeho spirituálny prístup k tomuto stavu okupuje priestor malej izby. Všetko harmonizuje s melancholickou atmosférou. Dotvára ju. Je to ale prístup k tichu infiltrovaný iným tichom. Dva mínusy v matematike vytvoria plus. To plus ma chce emocionálne stimulovať. Klávesy ostro vnikajú do momentov každodennosti. Rozbíjajú skutočnosť ticha, a to nikdy nie je stručné. Nebojuje o svoju pozíciu, ale tvorí dokonalé nič, o aké sa impresie opierajú ako pero o papier. Ten sa niekedy prederaví a pod ním ostávame my, vo svojej podstate nahí. Sami pred sebou. Ticho je starším bratom svedomia. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite