Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Knižnica týždňa: Veľký americký hriech

.ľubomír Jaško .kultúra .knižnica

Pod povrchom moderných amerických dejín sa nachádzajú strašidelné veci. Nedajú sa ignorovať a nestačí sa schúliť v kúte s pocitom viny alebo hanby. Dôležitejšie je nahlas rozprávať, skúmať príčiny a dôsledky. Len taký prístup môže ochrániť nasledujúce generácie pred chybami predkov.

Knižnica týždňa: Veľký americký hriech

infraštruktúra rozdelení 

Rozprávanie o americkom rasizme od Isabel Wilkerson, držiteľky Pulitzerovej ceny a poprednej postavy svetovej dokumentárnej prózy, je dôsledné, šokujúce a mimoriadne bolestivé. Komu doteraz stačila matná spomienka na Ku-Klux-Klan a emotívne prejavy Martina Luthera Kinga, bude zaskočený tým, aké hlboké korene a odpudzujúce (stále existujúce) znaky má nepísaný kastovný systém v Spojených štátoch.

„Kasta je infraštruktúra našich rozdelení. Je to architektúra ľudskej hierarchie, podvedomý kód pokynov na udržanie štyristo rokov starého spoločenského poriadku.“ Patriť ku kaste Afroameričanov bolo a je predurčením i osudovým prekliatím. Ideológia kastovného systému sa už tisíckrát zdala byť porazená černošskými hrdinami a vývojom, ale potom zase nanovo ožíva ako patogén antraxu nachádzajúci sa hlboko v sibírskom permafroste, ten po prebudení opäť zabíjal deti domorodých pastierov. 

Naposledy k  „prebudeniu“ nebezpečného patogénu došlo pri prezidentských voľbách, keď Donald Trump bezostyšne privábil k sebe všetkých, ktorí s nostalgiou spomínali na dobu, keď „každý vedel, kde je jeho miesto“. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite