marína Gálisová, zástupkyňa šéfredaktora .týždňa
Michel Houellebecq: Zničiť. Kniha od uznávaného autora vždy vzbudí aj pochybnosti – nevezie sa len na svojej značke a neukáže stokrát ukázané? Toto nie je ten prípad. Bez Michela Houellebecqa by bola svetová literatúra brutálne chudobnejšia. A to je viac, než možno povedať o stovkách iných.

šimon Jeseňák, zástupca šéfredaktora .týždňa
Moja kniha roka je Cesta proti proudu (Jozef Šíma, Monika Rybová). V čase, keď sa vlády jednotlivých krajín správajú celoročne predvianočne (a nie v tom pozitívnom zmysle), hrajú sa na Ježiška, ktorý dodá všetkým všetko, ihneď a bezplatne, bolo osviežujúce a miestami až katarzné čítať „rozmluvy“ medzi Monikou Rybovou a profesorom Josefom Šímom. Plazivý etatizmus, adorovanie štátu ako entity, ktorá má za úlohu starať sa o svojich ľudí, a to tak, že im peniaze ukradne, pardon zdaní a následne rozdá, sa dnes v Európe stáva opätovne mainstreamom. Kniha je pretkaná bravúrnymi výrokmi respondenta Josefa Šímu, ale i tej, ktorá otázky kladie – Moniky Rybovej. Za všetky spomeniem len jeden výrok: „Ani Matka Tereza v role hlavného plánovača by svetu nepriniesla prosperitu, ale biedu,“ hovorí na margo možného úspechu akéhokoľvek centrálneho plánovania Šíma. Dnes už vo verejnom diskurze málokedy počujeme tézy, na ktorých bol postavený úspech a dominancia západnej civilizácie, čo je fatálnou chybou. Príjemné čítanie prajem, i keď z neho často mrazí.
marian Jaslovský, redaktor .týždňa
Dosť veľa kníh „čítam ušami“, pretože po desiatich hodinách denne strávených za monitorom a displejmi sa človeku nejako nechce otvárať knižku alebo čítačku a audioknihy má rada aj moja fitness aplikácia.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.