mali strach z možných trestov, nekonečnej práce, zo spaľujúceho slnka, z duchov a nepokojných snov. Báli sa kráčať i existovať. Obávali sa, že niekoho podráždia svojou vôňou, vlasmi či farbou pokožky. Sužoval ich nepokoj z toho, že niekto nebude mať rád ich deti, piesne, dobrotu, spolupatričnosť. „Hocikde sa totiž ocitneme, všade máme rodinu, nikdy nie sme sami. Ak nie sme rodina, staneme sa ňou. Naša sila spočívala v tom, že sme sa vedeli prispôsobiť, držali sme spolu, hoci si na nás dávali pozor a chceli nás oslabiť. A preto šírili strach.“
otroctvo bolo prezlečené za slobodu
Brazília je najväčšia otrokárska krajina na svete. A bola jednou z posledných krajín akceptujúcich a vítajúcich africké otroctvo, čo dokazuje fakt, že v 19. storočí bolo v Riu de Janeiro vyložených viac ako dva milióny otrokov. Hoci otroctvo a obchod s otrokmi boli zrušené koncom tohto storočia, rasizmus a kolonializmus tam pretrvávali i naďalej. Nie je preto prekvapením, že inšpiráciou, i keď v negatívnej konotácii, sú v brazílskej literatúre práve príbehy týkajúce sa stáročí útlaku a bojov o život.
Výnimkou nie je ani kniha Pokrivený pluh od brazílskeho autora Itamara Vieira Juniora, ktorý za ňu získal tri prestížne ocenenia udeľované autorom píšucim po portugalsky.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.