politicky najpozitívnejší moment sa stal na záver koncertu. Keď začal Waters mudrovať o Ukrajine, O2 arena ho vypískala a vybučala. Roger má problém s tým, že obe strany eskalujú konflikt. Z reakcie publika vyzeral byť trochu prekvapený.
Už na začiatku koncertu vyzval Roger fanúšikov, ktorým vadia jeho politické postoje, nech idú rovno do... viete kam. (V originále: might as well fuck off to the bar right now). Lákavá ponuka, že?
Vadia mu prezidenti, ktorí sú vojnoví zločinci. Vymenúva viacerých amerických, ruského nespomenul v tomto kontexte ani jedného. Vadí mu, keď niekto vraždí palestíncov či ľudí v Jemene. Ukrajincov v tomto kontexte nespomenul.
V kontexte týchto sloganov na screenoch sú jeho bullshity o eskalovaní konfliktu na Ukrajine kvalitný nezmysel, ale to asi nevadí. Niektoré okupácie sú zrejme podľa Rogera v poriadku a nemalo by sa proti nim bojovať so zbraňou v ruke.
V kontexte celej tejto pomýlenosti je milým prekvapením, keď apeluje na dodržiavanie práv voči etnickým či sexuálnym menšinám. Aspoň niečo, čo má v hlave trochu upratané.
Rogerovi vadí policajná brutalita proti občanom krajín. Na záberoch na LED paneloch idú záznamy z razií DEA, čo je protidrogová jednotka ktorá bojuje proti organizovanému zločinu s drogami. Čo mu vadí na DEA, netuším.
Pri skladbe Sheep vzdáva hold Georgovi Orwellovi a jeho dielu Animal Farm. Vraj nás varoval. Vzápätí kritizuje kapitalizmus. Jeho odhadovaný majetok v hodnote 310 miliónov dolárov mu, predpokladám, v jeho kritike kapitalizmu nijako neprekáža.
To by bolo k politike. Poďme teraz na pozitívnejšiu časť. Hudobne, svetelne a rekvizitami je to spracovanie showky absolútne úžasné. Vracia sa k rôznym momentom v histórii Pink Floyd.
To by bolo k politike. Poďme teraz na pozitívnejšiu časť. Hudobne, svetelne a rekvizitami je to spracovanie showky absolútne úžasné. Vracia sa k rôznym momentom v histórii Pink Floyd. pic.twitter.com/fhq35wjPta
— Marek Galinski 🇸🇰🇪🇺🇺🇦 (@MarekGalinski) May 24, 2023
Najviac odkazov je na The Wall. Skalní fanúšikovia tohto albumu si museli prísť na svoje. Kladivá, pseudo-nazi kabát, lietajúce prasa. Atmosféra ako keby sa človek ocitol priamo v slávnom filme s Bobom Geldofom.
Pekný moment je skladba Wish You Were Here. V podstate je venovaná ako pocta - poklona jednému zo zakladateľov Pink Floydu - Sydovi Barrettovi. Toto ako fanúšik PF dosť cením.
Pekný moment je skladba Wish you were here. V podstate je venovaná ako pocta / poklona jednému zo zakladateľov Pink Floydu - Sydovi Barrettovi. Toto ako fanúšik PF dosť cením. pic.twitter.com/BPAcyhf5QA
— Marek Galinski 🇸🇰🇪🇺🇺🇦 (@MarekGalinski) May 24, 2023
Lietajúca ovečka z Animals je tiež pekný moment. Neskôr lietalo aj prasa. Tieto lietajúce nafukovačky sú poháňané vrtulkami na diaľkové ovládanie a parádne to dotvára atmosféru Pink Floydu.
Po hudobnej stránke som si neskutočne užil Shine on You Crazy Diamomd aj s následným saxofónovým sólom. Hudobníci na pódiu a vokalistky boli proste top. Tak ako by sa patrilo. Nazvučenie v O2 aréne tiež perfektné.
Po hudobnej stránke som si neskutočne užil Shine on You Crazy Diamomd aj s následným saxofónikovým sólom. Hudobníci na stejdži, rovnako aj vokalistky, boli proste top. Tak ako by sa patrilo. Nazvučenie v O2 aréne tiež perfektné. pic.twitter.com/7mQro8sElp
— Marek Galinski 🇸🇰🇪🇺🇺🇦 (@MarekGalinski) May 24, 2023
Záverečný mood celej scény patrí Dark Side of the Moon. Vizuálne spracovanie je úžasné. Celková emócia? Keby sa Roger nehral na politického aktivistu a venoval by sa svojej hudbe, bol by to dokonalý kultúrny zážitok. Takto ostávajú pocity trochu zmiešané.
Autor je odborný asistent na FIIT STU a milovník hudby všetkých žánrov.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.