„nápaditý gitarista hľadá spojenie s vnímavými hudobníkmi, odhodlanými prekonať existujúce stagnujúce hudobné formy – Steve, 730 2445,“ je znenie inzerátu z roku 1970, ktorý Steve Hackett zverejnil v hudobnom časopise Melody Maker. Mohli by sme povedať, že na dvadsaťročného mladíka je to celkom odvážna formulácia. Lenže to by nemohla byť reč o tomto jedinečnom hudobníkovi a gitaristovi, ktorý výrazným spôsobom ovplyvnil žáner svojím novátorstvom, štýlom hry a prístupom k tvorbe.
základné kamene progresívneho rocku
Nedlho po zverejnení spomínaného inzerátu naň odpovedal Peter Gabriel, spevák a vedúci skupiny Genesis. Steve Hackett sa dostal medzi štvoricu mimoriadne talentovaných muzikantov. Tony Banks, Mike Rutherford, Phil Collins a spomínaný Peter Gabriel už vtedy patrili medzi jedinečné hudobnícke zjavy, ktoré mali presnú predstavu o tom, čo chcú tvoriť. Profesionálny život Steva Hacketta sa začal prvými koncertmi, ktoré sa odohrali na začiatku roku 1971, a nahratím tretieho albumu skupiny Nursery Crime.
Ako však sám hovorí, s hraním začal oveľa skôr: „Tvoriť a hrať hudbu som začal už v roku 1952, keď som bol malý chlapec. Skúšal som sa učiť hrať na ústnu harmoniku. Nikto si to nepamätá presne, ale mohol som mať tri-štyri roky. Pokúšal som sa hrať melódie, ktoré som okolo seba, najmä z rádia, počul. Takže môžem smelo povedať, že môj život s hudbou začal ešte skôr, než na svet prišiel prvý rock and roll.“
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.