mnohokrát si neuvedomujeme, aké citlivé informácie v digitálnom prostredí zdieľame a ako málo sú chránené pred zneužitím. Preto si každý rok pripomíname Deň bezpečného internetu. Pri tejto príležitosti vám prinášame niekoľko užitočných tipov, ako lepšie ochrániť citlivé údaje.
čo by mali iní o nás vedieť?
Je nevyhnutné uvedomiť si, že nami zdieľaný obsah sa po vymazaní nestratí. Nie nadarmo sa hovorí, že internet a to, čo na ňom je, bolo alebo ešte len bude, tu zostane naveky. Mali by sme zvážiť, aké informácie o sebe prezrádzame cudzím, ale aj známym. Novinkou nie je ani to, že niektorí zamestnávatelia si pred prijatím uchádzača vyhľadajú na sociálnych sieťach jeho profily.
Na základe toho, ako sa prezentuje – v prípade, že má verejný profil –, si o ňom vytvoria obraz a môžu dodatočne prehodnotiť jeho úspech vo výberovom konaní. Zdieľaním svojich fotografií z bujarých večierkov potenciálneho zamestnávateľa neohúri. Rovnako aj vaše vyjadrovanie a prezentované názory o vás veľa vypovedajú.
nastavenia profilu
Nie je na škodu vybrať si v nastaveniach, kto môže vaše príspevky a komentáre na sociálnych sieťach vidieť. Nie každý si uvedomuje, že ak má verejný profil, ku všetkému, čo zdieľa, má prístup v podstate každý.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.