číňania majú svoje korenie piatich vôní a v rôznych obmenách si táto koreniaca zmes našla svoj domov po celej juhovýchodnej Ázii, aby tam rázne menila a podčiarkovala chute od rôznych vyberaných mias a fašírok až po zeleninové prívarky či plnky do buchtičiek bao. Nájdeme ju dokonca až v Indii či v malej obmene aj na Blízkom východe, kam ju doniesli arabskí obchodníci.
Mnohí si myslia, že šičimi togaraši je niečo podobné. Najmä preto, lebo v preklade ten názov znamená korenie siedmich vôní. Usmejú sa, to poznám, týmto ma neprekvapíte. Určite to bude stará dobrá juhočínska klasika: škorica, badián, koriander, fenikel a nové korenie. Plus, samozrejme, nejaké dve zložky do sedmičky. Veľká chyba.
Žiadne z týchto korení či vôní sa totiž v šičimi togaraši nevyskytuje a vysvetlenie je veľmi jednoduché. Šičimi totiž vzniklo v sedemnástom storočí v období Edo, keď sa Japonsko na celé dve storočia zatvorilo pred svetom a nikoho a nič na svoje ostrovy nepúšťalo. Muselo si vystačiť so svojimi zdrojmi a fantáziou. No a okrem zaujímavej a s ničím neporovnateľnej kuchyne, ktorá sa pestuje okolo budhistických kláštorov Kjóta, si vytvorilo aj svoju jedinečnú koreniacu zmes. Treba však podotknúť, že najprv to bolo liečivo.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.