Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dobré jedlo: Paprička cestovateľ

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo

Dlho predlho sa držala na vrchole rebríčka najštipľavejšej potvory na svete. Nik jej pozíciu nespochybňoval, pokým sa v miléniových rokoch nerozpútala absurdná šľachtiteľská súťaž o najštipľavejšiu čili papričku, a tým o svoje prvenstvo prišla. Americká bacuľatá paprička habanero.

Dobré jedlo: Paprička cestovateľ GETTY IMAGES Štipľavosť v habanere sa zvyšuje nedostatkom vlahy, preto ju treba zalievať len vtedy, keď je tesne pred zavädnutím. Vtedy sa v jej plodoch zoskupí najväčšia ohnivá sila.

pochádza z Južnej Ameriky, konkrétne z oblasti v okolí Amazonky. Najstarší nález máme z jaskyne Guitarrero v Peru, má zhruba 8 500 rokov. Dá sa teda povedať, že ľudstvo holduje tomuto pokrčenému čertovi už pekne dlho. Z Amazonského pralesa sa postupne rozšíril po celej Južnej a Strednej Amerike a všade sa stretal s otvorenou náručou. Mnohí si povedia, prečo? Kto by dobrovoľne dal do úst niečo, čo vám vypáli najmenej na hodinu do jazyka čiernu dieru, ktorou nič nepocítite? 

Nuž, človek si zvykne na všetko, napokon, my tu na starom kontinente sme si do potravín taktiež dávali všeličo, čo páli – napríklad čierne korenie, ktoré nás dokázalo opantať natoľko, že sme kvôli nemu začali hľadať iné cesty do Indie a objavili – habanero. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite