Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dobré jedlo: Ražeň naopak

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo

Človek stojí pri stánku s občerstvením, nakúka dovnútra a tam obrovská hora mäsa, ktorá sa pomaly otáča okolo vlastnej osi. Všetci si z tohto ražňa u nás objednávame döner kebab, no v arabskom svete je takto grilované mäso známe ako shawarma (čítame šavarma).

Dobré jedlo: Ražeň naopak GETTY IMAGES Na výslnie sa shawarma dostáva v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, keď ju začali podávať v malých stánkoch rýchleho občerstvenia statní čiernovlasí zápasníci s divokými očami a obrovskou šabľou v ruke.

je na tom čosi zvláštne divoké a hypnotické. Obrovská kopa marinovaného mäsa nastoknutá na vertikálny ražeň sa pomaličky opeká. Dalo by sa povedať, že je to taká hracia skrinka pre hladných mäsožravých dospelých, len namiesto baletky sa nám pred očami točí šťavnatý kus teľaciny či jahňaciny a namiesto cinkajúcej hudby počujeme prskanie a škvŕkanie grilovaného mäsa a hukot plynového grilu, ktorý z jednej strany žiari na otáčajúcu sa lahôdku.

Do toho zrazu ešte prichádza dráma a závan exotiky. Fúzatý chlap s divými očami a postavou grécko-rímskeho zápasníka prikročí k tomu šulcu s obrovským nožom pripomínajúcim meč a začne ho sústredene holiť. Z ražňa padajú dolu tenučké pásy opraženého mäsa a k nám sa dostáva omamná vôňa, ktorej sa dá len ťažko odolať. Celý tento rituál pôsobí starodávne, má v sebe niečo divošské a barbarské. Človek by si myslel, že táto príprava mäsa má minimálne dvetisíc rokov. No nie je to tak. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite