Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Odkladanie vecí na zajtra nemusí byť len príznakom lenivosti. Chronická prokrastinácia trápi 20 % populácie

.bibiána Kristína Danitová .lifestyle

Veciam, ktoré nás stresujú alebo ich robíme neradi, sa zvykneme vyhýbať. Sme nastavení tak, aby sme vyhľadávali to príjemné a vyhýbali sa tomu, čo je mimo našej komfortnej zóny. Podľa prieskumu portálu Solving Procrastination v roku 1970 chronicky prokrastinovalo len 5 % svetovej populácie, dnes je to jedna pätina.

Odkladanie vecí na zajtra nemusí byť len príznakom lenivosti. Chronická prokrastinácia trápi 20 % populácie pexels.com

už starovekí Gréci poznali výraz akrasia, ktorý označoval prokrastináciu alebo nedostatok sebakontroly. Pojem prokrastinácia, ako označenie odkladania povinností na neskôr, sa začal používať až neskôr. Pochádza zo slova pro-crastinus, ktoré znamená patriaci zajtrajšku. Z nášho pohľadu ide o úmyselné alebo naučené odkladanie povinností na neskôr. Čas od času to robí každý z nás – odložíme na neskôr neobľúbenú domácu prácu, urobíme si v práci prestávku, počas ktorej scrollujeme sociálne siete dlhšie, ako sme chceli, odídeme od dokončenia úlohy, aby sme sa venoval inej, menej dôležitej alebo stresujúcej. Takéto správanie má nielen dopad nielen na náš pracovný výkon, ale aj na duševné a fyzické zdravie. 

prečo si nemôžeme pomôcť?

Vyhnúť sa prokrastinácii je veľmi náročné, najmä ak niekto vykonáva mentálne náročnú prácu. Veľa ľudí si ju mylne zamieňa s lenivosťou, pretože pri oboch ide o vyhýbanie sa povinnostiam. Je tu však jeden významný rozdiel, vďaka ktorému ich dokážeme spoľahlivo oddeliť. Kým pri lenivosti nám vyhovuje, že nič nerobíme, pri prokrastinácii máme výčitky svedomia a iné nepríjemné pocity, pretože sa nevenujeme úlohe, ktorá na nás čaká. Práve to, že nepracujeme na zadanej úlohe, hoci by sme chceli, má za následok stres a frustráciu. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite