v prvom rade je dôležité vysvetliť, čo je kombucha a ako sa vyrába. Jedná sa o nápoj, ktorý vzniká fermentáciou prevažne čierneho alebo zeleného čaju so symbiotickou kultúrou baktérií a kvasiniek (SCOBY). Tento proces premieňa základné zložky na výživný nápoj s obsahom vitamínov, organických kyselín a množstva probiotík, ktoré sú prospešné pre zdravie. Aby však naozaj vznikli, prežili transport, pultový predaj a dostali sa až k spotrebiteľovi, musia byť splnené viaceré podmienky.
fermentácia vyžaduje cit
Jadrom zdravotných atribútov kombuchy je jej proces fermentácie. Kultúry baktérií a kvasiniek spolu metabolizujú sladený čaj, čím vytvárajú rad organických kyselín, enzýmov a vitamínov B. Tento proces fermentácie nielenže dodáva kombuche jej charakteristickú kyslastú a výraznú chuť, ale tiež prirodzene vytvára sýtenie, čo z nej robí uspokojivú alternatívu k sladkým sódam, aj alkoholickým nápojom.
ELIKSIR Drinks KOMBUCHA
„Nápoj by mal kvasiť minimálne sedem až tridsať dní. Ideálne dlhšie a pri miernych teplotách. Vtedy je výsledkom nielen komplexná chuť, ale aj kvalitné zastúpenie probiotických kultúr,“ vysvetlil Jakub Kovács, ktorý študoval biotechnológiu fermentácie na prestížnej univerzite DTU v Dánsku. Dobré kombuchy kvasia aspoň desať až štrnásť dní a nedajú a porovnávať s „rýchlokvaskami“, ktorým podľa niektorých výrobcov stačí pár dni fermentácie.
fľaškovanie je malá veda
Dôležitým poznávacím znakom či je kombucha kvalitná je aj to, v akej fľaši sa predáva. Ako je známe, do plastu sa plnia nápoje vyrábané v masových množstvách, takže kvalita sa nedá porovnávať s remeselnou výrobou. Za zmienku stojí aj téma mikroplastov, ktorá sa stále viac dostáva do povedomia spotrebiteľov. Druhým faktorom je uzáver.
ELIKSIR Drinks KOMBUCHA
ELIKSIR Drinks KOMBUCHA
Nesprávne zvolený typ môže nápoj znehodnotiť. Napríklad pri plechovom uzávere bez tesnenia, len s tenkou papierovou vložkou, síce nápoj pod tlakom neexploduje, no nápoj vyprchá. Taktiež sa dnu dostane vzduch, ktorý spôsobuje oxidáciu ovocných štiav a v dôsledku negatívne poznačí chuť nápoja.
o kvalite napovie jej skladovanie
Ak kúpite kombuchu, ktorá je skladovaná mimo chladničku či chladiaci box, neveští to jej kvalite nič dobré. Prvou možnosťou ako predĺžiť jej životnosť mimo nízkej teploty je pasterizácia. Vysokou teplotou sa však zabijú všetky probiotiká, mnohé vitamíny aj organické látky. V neposlednej rade sa znehodnotí jej chuť. Druhou možnosťou je, že v obchode vám pod názvom kombucha predávajú čaj zmiešaný s malým množstvom prefermentovanej kombuchy na ocot. Tento finálny produkt má pripomínať kombuchu, no väčšinou chutí ako sladký čaj s troškou octu.
ELIKSIR Drinks KOMBUCHA Jakub Kovács, CO-founder Eliksir Drinks.
„Zdravotne ani chuťovo nemá šancu konkurovať poctivo fermentovaným nápojom. Čas fermentácie totiž hrá kľúčovú úlohu,“ upozornil Jakub Kovács, ktorý sa postupom fermentácie zaoberal počas štúdia v Kodani.
Poslednou možnosťou, ktorú si výrobcovia nápoja pod často klamlivým názvom kombucha volia, je prefermentovanie cukru na veľmi nízke hodnoty počas hlavného kvasenia. Výrobca totiž zvolí príliš dlhý čas kvasenia, alebo príliš vysokú teplotu a baktérie zmetabolizujú všetok cukor. Výsledkom je, že výrobca musí nápoj dosladiť, čo kazí chuť nápoja. V skratke, ak si kúpite kombuchu z regálu, pričom na etikete nie je napísané, že je potrebné skladovanie v chlade, dostanete väčšinou pasterizovanú sódu, čaj s ovocnou arómou alebo úplne prekvasený ocot.
ELIKSIR Drinks KOMBUCHA
Zaujíma vás kde kúpite poctivú Kombuchu ? Navštívte www.eliksirdrinks.com , kde sa odbornosť, vášeň a priateľstvo, tak ako baktérie a kvasinky, spájajú, aby vytvorili kombuchy, ktoré sa nepodobajú žiadnym iným.