Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dobré jedlo: Zachránený hrach

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo

Módne vlny v stravovaní dokázali neraz hýbať dejinami. Viedli sa kvôli nim vojny, objavovali kontinenty. V niektorých prípadoch stáli dokonca za drancovaním prírody či priamo vyhynutím niektorých druhov. No sú aj opačné prípady, jedným z nich je roveja.

Dobré jedlo: Zachránený hrach
GETTY IMAGES Roveja – kedysi obľúbená strukovina sa po tristo rokoch odmlky opäť vrátila a ľudia si nevedia vynachváliť jej zaujímavú fazuľkovo-šošovicovú chuť.
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
1x

alé sivozelené bobuľky, z diaľky si ich môžeme ľahko pomýliť so šošovicou či mungo fazuľkami. No nie sú to ony. Napriek tomu, že po uvarení trochu šošovicu pripomínajú. Roveja je prastarý taliansky hrach, niektorí odvážnejší vedci dokonca hovoria o priamom predchodcovi hrachu, no dokázané to nie je. Prvé dôkazy o jej pestovaní máme z neolitu, keď sa jej stopy našli v obydliach ľudí usídlených v pohorí Sibillini v Umbrii. 

Títo ľudia sú považovaní za prvých osídlencov Apeninského polostrova, čiže akýchsi predchodcov jeho temperamentného obyvateľstva. A práve oni v miestnych horských podmienkach pestovali zvláštny typ hrachu, ktorému sa páči rásť vo vyšších nadmorských výškach. Roveja svoje najlepšie roky zažívala počas staroveku a stredoveku, keď sa na Apeninskom polostrove stala kľúčovou plodinou pastierov a chovateľov dobytka. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite