Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prebozkávať sa až k Nobelovke

.elena Akácsová .lifestyle

Keď si niekto berie domov prácu, hovoríme o ňom, že je workoholik. Genetička Jaroslava Durdiaková získala za prácu, ktorú si zobrala aj domov, Ig Nobelovu cenu.

Prebozkávať sa až k Nobelovke Boris Németh Genetička Jaroslava Durdiaková rada cvičí. A to premyslene a systematicky, ako správna vedkyňa.

Ig Nobelova cena nie je Nobelova cena. Vznikla trochu ako paródia na Nobelovky a nazvali ju po fiktívnom bratovi Alfreda Nobela Ignácovi. V skutočnosti je to anglická slovná hračka – pretože rovnako sa vyslovuje anglický výraz ignoble – plebejský, neurodzený, nízky. Komisia, ktorá neurodzené ceny udeľuje, je zložená z nositeľov skutočných Nobelových cien, a oceňuje nimi výskumy, ktoré sú prinajmenšom neobvyklé, prípadne sa na prvý pohľad zdajú triviálne či absurdné. Zvykli sme sa z nich vysmievať, ale smiech väčšinu prešiel vo chvíli, keď v roku 2010 držiteľ tejto ceny Andre Geim získal skutočnú Nobelovu cenu.

Minulý rok získal Ig Nobelovku český evolučný biológ Jaroslav Flegr za výskumy toxoplazmózy a za tvrdenia, že vlastníctvo mačiek ohrozuje duševné zdravie.

Medzi tohtoročnými držiteľmi ceny sa ocitli aj slovenskí vedci a za celý tím si boli na Harwarde cenu prebrať biológ Peter Celec a genetička Jaroslava Durdiaková za zistenie prítomnosti mužskej DNA v ženských slinách po intenzívnom bozkávaní. O samotnom výskume aj o tom, ako prebiehalo odovzdávanie cien sa s nimi rozprával náš kolega Martin Mojžiš.

Mário Homolka
Aké sú medicínske dôsledky bozkávania?
 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite