na rôznych obrazoch či freskách môžeme na stole pred Kristom vidieť často naozaj bársčo. Niektorí umelci sa neostýchali a dokázali bachnúť na pekný, vyžehlený biely obrus to, čo vídali u seba na sviatky doma, takže netreba byť zaskočený, keď človek zrazu v galérii vidí, ako dvanásti apoštoli robia pozadie dochrumkava vypečenej a zlatisto ligotavej husi.
len chlieb a víno
Niektorí – očividní askéti – sa zase rozhodli, že také sväté osoby v taký výnimočný deň by predsa nevzali do úst nič iné, len víno premenené na krv a chlieb, čo sa stal telom. Takže partička trinástich posedkáva pri smutnom, prázdnom stole, na ktorom sú nejaké čaše, nekvasené chleby, a to je všetko a nič viac nebude. Niektorí môžu namietať: to im už všetko spratali slúžky a víno s lámaním chleba bol posledný chod. Majú pravdu len v tom poslednom.
„Niektorí umelci sa neostýchali a dokázali bachnúť na pekný, vyžehlený biely obrus to, čo vídali u seba na sviatky doma.“
Pri židovskej večeri na sviatok baránka sa naozaj ako posledné lámu nekvasené chleby a zapijú sa doplna naliatym pohárom vína. No okolo roku 33 sa veru neservírovalo na ruský spôsob, to jest po jednotlivých chodoch, ktoré sa po dojedení odnesú. Jedlo sa všetko naraz predložené na misách.
sederova večera
Treba priznať, že na rozdiel od asketických a možno nie až takých dôsledných kolegov, Leonardo Da Vinci si urobil veru poctivý a na tú dobu až precízny prieskum.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.