pôvodnou domovinou ambrózie palinolistej je Severná a Stredná Amerika. Od objavenia Ameriky koncom 16. storočia sa postupne rozšírila prakticky na všetky kontinenty. Na Slovensku ju botanici zaregistrovali po prvý raz v roku 1949 v dunajskom prístave v Komárne, kam bola zavlečená pravdepodobne lodnou dopravou s osivom ďatelinovín a sójou z južnejších častí Európy. Napriek všetkým snahám poľnohospodárov a štátnej ochrany prírody sa ambrózia palinolistá z Podunajskej nížiny začala pomerne rýchlo šíriť do priľahlých oblastí. Do juhovýchodného cípu Slovenska sa dostala zo známeho prekladiska v Čiernej nad Tisou, kam pricestovala železnicou, pravdepodobne s obilím, ale možno aj s železnou rudou, ktorá sa k nám dovážala z Ukrajiny. Keďže ambrózia je teplomilná, zastaviť ju dokážu len miesta vyššie ako sedemsto metrov nad morom.
zo života ambrózie
Ak sa chce nepôvodný druh presadiť na novom území, musí disponovať patričnými zbraňami, aby obstál v konkurenčnom boji proti domácim rastlinám. Ambrózia vlastní dve takéto zbrane — prvou je množstvo semien, ktoré dokáže vyprodukovať rastlina, druhou je schopnosť semien prežívať pomerne dlhý čas v pôde. Priemerne vyvinutý jedinec ambrózie zvyčajne disponuje arzenálom 500 až 3 000 semien. Botanici však v minulosti zaznamenali aj viacero nadpriemerne vyvinutých a plodných jedincov, pričom jeden z nich vážil až dvadsaťštyri kilogramov a mal v zásobe až 62-tisíc semien. Iní výskumníci zas zistili, že niektoré semená dokážu vyklíčiť aj po štyridsiatich rokoch odpočinku v pôde.
ambrózia a zdravie
Ambrózia je typická bohatou produkciou peľu, a tá je dokonca niekoľkokrát vyššia ako u iného známeho nepriateľa alergikov — paliny.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.