pomedzi vidiecke domčeky hľadáme farmu so stromami pochádzajúcimi z opačnej strany zemegule. Po usmernení domácimi prechádzame otvorenou bránou a ocitáme sa v lese kakaovníkov. O pár minút už sedíme pri šálke čerstvej horúcej čokolády a majiteľ farmy, starší pán hovoriaci angličtinou s francúzskym prízvukom, nám začína rozprávať svoj príbeh.
„V roku 1960 priniesol môj otec takéto kakaové plody z Malajzie. Podarilo sa mu z nich vypestovať prvé stromy a poveril ma, aby som skúsil vyrobiť čokoládu,“ hovorí Muoi Cuong s veľkým červeným strukom v ruke.
„Február je v južnom Vietname obdobím sucha a teplota cez deň presahuje tridsať stupňov. Tieň tropických stromov horúčavu zjemňuje a chráni aj kakaovníky.“
Nasledovali mesiace plné neúspešných pokusov, pri ktorých si pomáhal len francúzskou knihou o čokoláde. „V tom čase tu čokoládu nikto nerobil, všetko som sa naučil sám,“ vysvetľuje 68-ročný farmár. Dnes za ním chodia výrobcovia čokolády z Francúzska aj Belgicka, aby ich naučil svoje postupy.
Pestovanie kakaa nie je vo Vietname také výnimočné, ako by sa mohlo zdať. Stromy s farebnými oválnymi strukmi však nájdete najmä smerom na sever. Na juhu sú kakaovníky stále výnimkou a farma Muoia Cuonga je tu jednou z mála.
Frédérique HazéováPod tieňom vysokých tropických stromov sa skrývajú červené a zelené plody kakaovníkov.
vietnamský farmár a aviatik
Február je v južnom Vietname obdobím sucha a teplota cez deň presahuje tridsať stupňov. Tieň tropických stromov horúčavu zjemňuje a my na chvíľu zabudneme na lepkavé teplo. Stromy však netienia len nás. Muoi Cuong pestuje kokosy, mango aj duran, ktorých stromy sú vyššie ako kakaovníky a chránia ich pred silným slnkom.
Tmavovlasý muž s okuliarmi, ktorý pred nami sedí, však nie je bežný mekonský farmár. Počas vietnamskej vojny pôsobil ako pilot aj letecký inžinier a vojenská služba ho z farmy odviedla až do Ameriky. „Žil som napríklad v Ohiu, ale bola tam strašná zima. Našťastie som po šiestich mesiacoch išiel ďalej,“ smeje sa Muoi Cuong.
„Mekonský farmár sa všetko, čo o čokoláde vie, naučil sám. Dnes za ním chodia výrobcovia čokolády z Francúzska aj Belgicka, aby ich naučil svoje postupy.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.