Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Inšpirované tancujúcimi medveďmi

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo

Ležali na dlani a leskli sa na slnku až z nich prechádzal zrak. Zelené, červené, oranžové, žlté či úplne priesvitné. Mäkké a poddajné postavičky. Úžasne voňali a ešte lepšie chutili. Kto chcel, ich žul, vytrvalci cmúľali. Gumové medvedíky.

Inšpirované tancujúcimi medveďmi HANDMADEPICTURE/DPPHOTO/PROFIMEDIA Kedysi mala oranžová farba gumového medvedíka príchuť pomaranča, červená maliny, priesvitná ananásu, žltá citróna a zelená jahody.

človek mal niekedy pocit, že na tej ruke doslova svietia. Polopriesvitné medvede: spredu roztomilé zvieratká, zozadu ploché, nedokončené figúrky bez chrbta. Keď ich detská ruka stisla, pokrčili sa a chvíľu im trvalo, kým sa znova dostali do formy. Niektoré sa nedostali a šli prvé do úst. Na to, že sú to malé medvede, treba v súčasnosti trošku trpezlivosti a veruže aj predstavivosti. Hlava je taká maličká a telo sformované len tak ledabolo, že gumový cukrík si pokojne môžeme pomýliť s vyobrazením svišťa alebo nejakej prerastenej kuny. 

Nebolo to tak vždy. Pôvodné a úplne prvé medvedíky totiž boli omnoho väčšie, štíhlejšie a mali vzpriamené laby. Ako keď na vás toto milé chlpaté zvieratko v lese začne robiť dojem, vzpriami sa, aby vám ukázalo, kto je tu pánom. Alebo keď pózuje v cirkuse a čudný potetovaný ujo s fúzmi a talianskym menom mu prechádza bičom popod bradu. Ujo sa usmieva, o medvedíkovi to povedať s istotou nevieme.

Inšpiráciou gumených medvedíkov boli totiž naozaj tancujúce medvede, ktoré patrili medzi vrcholné čísla všetkých pútí a trhov začiatkom dvadsiateho storočia. Milovali ich deti aj dospelí, vždy bol na ich predstavenie nával. 

„Na začiatku druhej svetovej vojny mala firma okolo 400 zamestnancov a denne vyrábala tony gumených medvedíkov.“

Pomedzi ľudí čakajúcich na toto nevšedné a vzrušujúce vystúpenie sa vtedy pohyboval aj istý Hans Riegel z Bonnu. Ešte prednedávnom bol zamestnancom veľkej továrne na cukrovinky, no mal dosť úmornej práce od rána do večera za biedny plat, a tak sa v roku 1920 rozhodol osamostatniť. Začal vyrábať cukrovinky doma s pomocou vlastnej manželky, ktorá ich potom na bicykli distribuovala do obchodov. Svoju firmu nazval podľa začiatočných písmen svojho mena a bydliska. HAns RIegel z Bonnu – Haribo. 

Akokoľvek sa snažil a manželka bicyklovala, obchody nešli. Na trhu bolo toľko cukríkov a sladkostí, že v nich mohli deti plávať. Hans sa však nevzdával, obchádzal všetky možné príležitosti, kde sa koncentrovalo množstvo detí spolu s rodičmi, čiže výročné púte a trhy, stredobod života všetkých kolotočiarov, cirkusantov a predajcov rýchleho občerstvenia. Tam sa mu nejaké cukríky predať podarilo, no nie dosť na to, aby bol spokojný.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite