pomenovali podľa nej aj tanec. A nečudo, pretože pri dobre vyladenej salse sa nielen začneme celí chvieť, ale niektorí z nás sa prichytia pri mimovoľnom podupkávaní, ba sú aj takí, čo v nich dokáže salsa rozozvučať tóny, o akých si mysleli, že nie sú schopní zo seba vôbec dostať.
A ako to už v Latinskej Amerike býva, nie sú to reakcie tlmené, suchopárne európske, ale poriadne odviazané – nech svet vie o našom šťastí a bolesti, nech všetci počujú tú pieseň, čo nám práve pláva na jazyku a derie sa von! A tak sa podupkávanie často zmení na divoký tanec, pri ktorom sa pekelnú štipľavosť konzument snaží zo seba dostať skákaním či rýchlym odbehnutím od spolustolovníkov a zase vrávoravým približovaním sa naspäť, fatálne zvádzaný ďalším hltom tejto pochúťky.
Všimnime si, že pri tom nezabúda na pohyby bedier, také dôležité pri latinskoamerických tancoch rovnako ako pliec, pričom trup je vystretý, temer sa nehýbe. Podobné sa deje pri gurmánoch vokálneho typu: zaklonia hlavy a vyderie sa z nich vzdych, ston či výkrik, pri ktorom sa zježia chlpy všetkým naokolo, čo majú trošku citlivejšiu povahu. Pretože dobre namiešaná a zatancovaná salsa, to je živel, esencia života. Chce sa vám o nej zrazu rozprávať všetkými dostupnými jazykmi, ktoré ľudstvo na svojej púti vyvinulo, od reči cez tanec a spev. No všetko je to málo.
„Na svete existuje presne toľko sals, koľko latinskoamerických domácností.“
V jemnom octovo-olejovom kúpeli sa vyvaľujú tie najchutnejšie ingrediencie, ktoré nám zanechali po sebe starí osadníci Nového kontinentu. Štipľavé, sladké, slané a kyslé sa zmiešalo dokopy, aby dodalo obyčajným grilovaným či pečeným mäsám patrične veľkolepé krídla. Mdlé a nezaujímavé sa odrazu vznesie do nebies a človek len vyvaľuje oči, čo všetko dokáže jedna limetka s čilipapričkou.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.