záujem mnohých pestovateľov sa postupne presúva od kvitnúcich izbových rastlín typu orchidey alebo bromélia, k izbovkám netradičných tvarov. Ľudí tiež lákajú vzorované listy. Do popredia sa v tejto kategórii právom dostali pestré, panašované izbové rastliny - tj. rastliny s dvoj- alebo viacfarebnou škvrnitosťou ich zelených častí.
čo je to panašovanie?
Panašovanie (angl. variegation) je pojem, ktorý sa vo svete rastlín používa pomerne voľne. V podstate sa dá takto nazvať každá rastlina, ktorá má viac farieb. Slovo „variegatný“ pochádza z latinského slova “varietas”, čo znamená „pestrosť/ rozdieľnosť".
Okrem monstery, s jej typickými bielymi škvrnami, existuje u mnohých rastlín niekoľko odlišných foriem panašovania, ktoré sa nemusia vizuálne líšiť, ale sú rozdielneho pôvodu. Najčastejšie je táto "krásna choroba" spôsobená javom, ktorý sa odborne nazýva chimérizmus.
V gréckej mytológii bola Chiméra ohavnou dcérou stohlavého obra Tyfóna a hadej ženy Echidny. Patrila k obľúbeným antickým príšerám - hlava leva, telo divej kozy, chvost draka. Teda stvorenie poskladané vlastne z "geneticky rozdielnych" častí niekoľkých rôznych organizmov. Obluda nesympatická, človeku nebezpečná, či dokonca mätúca jeho vedomie. Niet divu, že jej meno v novodobom slovníku pretrvalo ako označenie vidín, preludov a rôznych klamných predstáv.
BotanicalLab
Chimérizmus u rastlín je najbežnejším typom panašovania a je spôsobený práve genetickou mutáciou. Tú spôsobujú zmeny v raste vyvolané napríklad prerastaním geneticky rôznych tkanív rastliny, napadnutím vírusmi, mutagénnym žiarením alebo inými vplyvmi.
Výsledkom je, že časť tkaniva rastliny potom napríklad nie je schopná tvoriť chlorofyl a vytvorí na rastline biele škvrny. Takéto dvojfarebné rastliny bývajú označované ako chiméry, čo zjednodušene znamená, že sa rastlina skladá zo zmesi buniek s odlišnou genetickou výbavou.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.