ak si ľudia myslia, že marketing a reklama sú diablov výmysel dvadsiateho storočia, ktorý nás manipuluje a ovláda, skrátka, že nebyť ich, už sme dávno za vodou: nádherní, harmonickí a všetci dostávame všetko podľa svojich zásluh (pozdravujeme Vladimíra Iľjiča), tak sú na omyle.
Dôkazom je práve tento fascinujúci sukulent. Nie, nehovoríme o jeho šialenom boome v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, keď sa začal výťažok z neho pridávať hádam do každého kozmetického prípravku, ani o posledných dekádach, keď dužinu z aloe pomaly nachádzame nakrájanú vedľa obligátnej oblohy paradajka-uhorka-mrkva a na internete kolujú overené recepty na aloe liečbu rakoviny hneď vedľa sava či alobalu.
Koketovanie aloe s tvrdým marketingom sa začalo oveľa skôr, a to nejakých 4 000 rokov pred naším letopočtom. A už vtedy tento elegantný a hrdý kaktus, ktorého listy sa podobajú na údy chobotnice, čo práve vopchala hlavu do piesku, vzbudzoval nebývalo veľa pozornosti. Liečil totiž v staroveku zápchu, všetky kozmetické neduhy a pomáhal pri hojení rán. Tak o tom aspoň referujú ako prví Sumeri. No to dokázalo veľmi veľa liečiviek aj pred aloe a nebolo okolo nich toľko humbugu.
„Aloe pochádza z arabského polostrova, kadiaľ viedla najdôležitejšia obchodná cesta spájajúca severnú Afriku a Európu s ďalekou Áziou.“
Vedci pátrali po príčinách a prišli na fascinujúci fakt. Za všetko môže náhoda, presnejšie, aloe bolo skrátka v správnom čase na správnom mieste. Pochádza totiž z arabského polostrova, priamo z oblasti, kadiaľ viedla najdôležitejšia obchodná cesta spájajúca severnú Afriku a Európu s ďalekou Áziou. A to, že bolo so svojimi účinkami takrečeno na tej ceste naporúdzi, navyše práve vtedy, keď sa ňou okrem klebetných biznismenov preháňali aj hordy všakovakých významných dobyvateľov, zohralo nemalú úlohu v jeho rozšírení oboma smermi, teda na Západ – do Egypta či na grécke ostrovy, ako aj do Indie a Číny.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.