po svete má mnoho bratrancov a sesterníc, no povedzme si rovno, všetko sú to len takí ľavobočkovia. Aj čo sa týka vizáže, aj čo do chuti. Niekde im dokonca hovoria úplne dehonestujúco parízer. Pričom mortadella, pravá talianska šľachtičná mäkkých salám, pochádza jedine a vždy z Bologne. Samozrejme, existujú aj jej pokrvné sesternice z Toskánska, Amatrice či Lazia, no rodokmeň siahajúci až k Rímskej ríši má len tá, čo sa zrodila v hlavnom meste provincie Emilia-Romagna.
Bolončania sú na túto bodkovanú krásku mimoriadne hrdí a vždy boli. Názov jej vraj dali podľa mažiara (lat. mortarium), v ktorom sa podrvilo bravčové mäso na hašé skôr, ako sa zmiešalo s korením a soľou a natlačilo do čreva. Čiže po slovensky by sme ju volali asi mažiarnica. V Bolonskom archeologickom múzeu majú na to ako dôkaz dokonca antickú pohrebnú stélu s vyobrazením siedmich prasiat, ktoré sa hrnú do mažiara, čo jasne implikuje, že už vtedy existovala nielen mortadella, ale dokonca aj takí nadšení gurmáni, ktorí si ju boli ochotní vytesať na hrob. Samozrejme, toto je názor len polovičky odborníkov v tejto oblasti.
Iní – a povedzme si to rovno – nudnejší kolegovia poukazujú skôr na to, že základ slova mortadella nesúvisí s mažiarom, ale s myrtou (lat. myrtatum), ktorá sa do jemnej salámy kedysi pridávala namiesto čierneho korenia, o ktorom v Európe ešte nebolo ani chyrovať. A teda myrtadella či mortadella je vlastne tá povestná antická saláma farcimen myrtatum, ktorá dojímala k slzám Plínia Staršieho, Vecchia aj Varra a s radosťou v srdci ju spomína aj cisár Augustus. Nečudo teda, že keď človek v Bologni povie slovo mortadella, všetci rodáci sa dmú od pýchy.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.