jedna z najpopulárnejších potravín pochádza zo stredného Mexika. Tam už pred tromi tisíckami rokov rástli kakaovníky. Veľkými milovníkmi sladkého zlata boli Aztékovia. Používali ho i ako platidlo. Ich horúca čokoláda bola horká. Jej účelom nebolo potešenie chuťových pohárikov smädného konzumenta, ale slúžila ako nápoj používaný na rôzne rituály a ceremónie. O vládcovi Motezumovi II. je známe, že za deň vypil cez päťdesiat pohárov tejto lahodnej tekutiny.
Hoci čokoláda pochádza z Ameriky, najviac kakaovníkov v súčasnosti rastie v Afrike. Obľúbená je celosvetovo. Európania spotrebujú až štyridsať percent jej celkovej produkcie. Zároveň v nás vyvolá intenzívnejšie pocity a rýchlejšie nám rozbúcha srdce ako bozkávanie. Preto je často označovaná za afrodiziakum.
nemáme len jeden deň venovaný čokoláde
Dnes je Medzinárodný deň čokolády. Tejto maškrte je venovaných hneď niekoľko dní v roku. Svetový deň čokolády je pripomienkou toho, že čokoláda bola do Európy privezená 7. júla 1550. Niektorí však pripisujú túto zásluhu už Krištofovi Kolumbovi v roku 1504.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.