Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dobré jedlo: Falafel – koptské fašírky

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo

Malé, guľaté a mimoriadne chutné. Voňajú Stredomorím a Blízkym východom. Mnohé národy tam žijúce si tieto zázračné guľky privlastňujú, vedú sa okolo nich dokonca kultúrne vojny. V súčasnosti malá cícerová či bôbová fašíročka dobýva čoraz viac vegánsky svet. Falafel.

Dobré jedlo: Falafel – koptské fašírky GETTY IMAGES Je veľmi pravdepodobné, že falafel vznikol až po roku 1882, teda po okupácii Egypta Angličanmi.

na prvý pohľad by človek povedal, že takéto zemité čudo s bylinkovou vôňou, pomerne ťažkou chuťou a suchšou textúrou muselo vzniknúť minimálne niekde v Mezopotámii alebo ho ušúľala nejaká zanietená asýrska matka, keď pri dvanástich deťoch zabudla na sušený bôb, do ktorého jej v noci napršalo. Bôbu jej prišlo ľúto, možno sa aj bála, čo jej na to povie šetrná prastará matka, tak ho šupla do mažiara, premenila na kašu, pridala nejaké tie koreniny a celé to vypražila na oleji, aby to chytilo patričnú kôrku. Falafel bol na svete.

Tak by to možno bolo po správnosti, keby sme vychádzali len z toho, čo pred sebou na tanieri vidíme: jednoduché, takmer prvotnopospolne vyzerajúce jedlo. Problém však je, že niečo také ako falafel – čiže karbonátok z pomletého bôbu či cíceru – nikde nik nespomína. Mlčia o tom védy aj Biblia, dokonca aj antické, stredoveké či renesančné kuchárske zápisy. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite