pomenovanie čokolády pochádza od kmeňa Nahuatlov, pôvodných obyvateľov stredného Mexika. Pôvodne sa táto pochutina konzumovala ako horký, silno korený nápoj. Vtedajší ľudia si ju cenili natoľko, že ju používali nielen ako platidlo, ale obetovávali ju bohom. K rovnakému účelu sa vrátila aj počas americkej občianskej vojny. V súčasnosti dostala pečať umeleckého diela. Šikovní cukrári z nej dokážu vytvoriť takmer čokoľvek.
štrajk
Niekde sa čokoládou platilo, inde sa kvôli nej štrajkovalo. Bolo to v roku 1947. V meste Ladysmith na ostrove Vancouver zdražela čokoláda o 60 % – jej cena vzrástla z pôvodných piatich centov na osem.
Pre deti a mladých ľudí, ktorí si radi zamaškrtili, to predstavovalo problém, a tak vyšli do ulíc. Podobné protesty začali vznikať po celej Kanade. Podporoval ich aj zvyšok obyvateľstva, keďže finančná situácia po druhej svetovej vojne bola náročná.
pre vojsko
Americká vláda si počas druhej svetovej vojny objednala u úspešnej cukrovinkárskej spoločnosti Hershey’s špeciálne tyčinky pre vojakov, ktoré nazvala „D Ration Bar“. Zadanie bolo jednoduché. Mali dodať vojakom dostatok energie, byť odolné voči vysokým teplotám a nemali byť priveľmi chutné, aby ich nezjedli hneď a vo veľkých množstvách. Aj dodnes obľúbené cukríky M&M sa stali súčasťou prípravy americkej armády na pobyt na fronte.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.