u starých rodičov na Mateja Bela sa na olovrant pil čaj alebo robená „malinovka“ z ovocných štiav z našej vlastnej záhrady. Takýto nápoj sa už niekedy po roku 1961 nepil, môj mladší bratranec Gorazd si naň nespomína. Jedli sme chlieb s maslom a bryndzou alebo lekvárom. Slúžka či „gazdiná“ Maka robila bublaninu z najrôznejšieho ovocia zo záhrady. Keď Maka robila štrúdľu, ktorá bola nielen ako zákusok k nedeľnému obedu, ale aj na desiatu a na olovrant, tak ju robila vo veľkom.
Rozvaľkávala cesto natenučko po veľkom kuchynskom stole a na prácu okolo štrúdlí potrebovala celú miestnosť. Deti sa rady pozerali, ako Maka pracuje na príprave jedla, ale keď robila štrúdľu, tak museli všetci von, aby nezavadzali. Nielen ako tradičné vianočné a veľkonočné sladkosti, ale aj ako zákusok k nedeľnému obedu a často aj na olovrant sa jedli beigle. U nás sme ich nazývali po slovensky orechovníkmi a makovníkmi. Tak v kuchyni kraľovala Maka.
dievčatá narodené koncom devätnásteho storočia
Ona (Maka) nakupovala, varila, servírovala, umývala a ukladala hrnce, riady a príbory, upratovala, prala a žehlila, kúrila v peciach v izbách a kúpeľni, starala sa o drevo a uhlie. Niekedy v roku 1971 ju postihla Alzheimerova choroba, v rokoch 1972 a 1973 sa choroba veľmi zhoršila. Ako už celkom dementná bola prijatá do domova dôchodcov, kde zomrela koncom roku 1974. Maka, Marta, sa narodila v roku 1897. Bola rovesníčkou starej mamy Hany. Mohli mať tak dvadsaťosem rokov, keď sa stretli.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.