a tento týždeň schválený Legislatívny plán vlády na rok 2022 potvrdzuje jej slová, že žiadna reforma prokuratúry sa nechystá a s vysokou pravdepodobnosťou sa ani neudeje v tomto volebnom období.
Volanie po otvorení diskusie však nie je poctivé, pretože súčasná vládna koalícia mala jedinečnú príležitosť nastaviť predovšetkým kontrolné mechanizmy v prostredí prokuratúry. Namiesto stanovenia jasných pravidiel a určenia trestnej politiky štátu na nasledujúce roky, sme diskutovali v „súťaži krásy“ o osobných predpokladoch kandidátov na funkciu generálneho prokurátora. Volila sa nádej, ktorú dnes vystriedala beznádej.
Činnosť každej organizácie ovplyvňuje „hlas zvrchu“, určuje totiž kultúru organizácie, ovplyvňuje vzájomne vzťahy kolegov a stanovuje spôsoby riešenia etických dilem. Zlyhanie najvyššieho vedenia sa prejavuje v celej organizácii ako kvapka atramentu v pohári vody. Na prokuratúre ma takéto nezastupiteľné miesto generálny prokurátor Maroš Žilinka. A tak jeho cestu do Ruska nemožno vnímať osamotene bez vplyvu na celú prokuratúru. Neštandardne pôsobí aj konfrontačná komunikácia generálneho prokurátora cez osobný profil na sociálnych médiách, a nie zdržanlivá a profesionálna na profile organizácie, ktorú reprezentuje. Ak považujeme za mierku funkčnosti verejnej inštitúcie jej dôveryhodnosť, tak prokuratúra si v týchto dňoch nepolepšila.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.