trump do úradu nastúpil spôsobom, ktorý nám môže na Slovensku znieť povedome – okamžite začal zahladzovať svoju kriminálnu minulosť. Už koncom januára z amerického ministerstva spravodlivosti poletel každý, kto sa podieľal na vyšetrovaní Trumpovho pokusu o prevrat po voľbách v roku 2020. Tieto výpovede navrhol Trumpom dosadený námestník generálneho prokurátora Emil Bove. Zároveň si od FBI vyžiadal zoznam každého agenta, ktorý sa spolupodieľal na vyšetrovaní. Úrad FBI po týždni nátlaku povolil a prakticky do Trumpových rúk odovzdal zoznam šiestich tisícov agentov.
Otázka znie, ktorý vyšetrovateľ alebo prokurátor sa po tomto odhodlá konať, ak mu na stole pristane niečo podozrivé, čo by sa týkalo Trumpa, Muska alebo kohokoľvek z ich okolia? Žiadny. Časy vyšetrovania politicky citlivých káuz sa v USA skončili, Trump je kráľ nad zákonom.
aké právo Trumpovi zavadzia
Trump si s ústavou a zákonmi ťažkú hlavu nerobí ani pri presadzovaní svojej politiky. Preto narazil na federálnych sudcov, keď sa rozhodol len tak bežnými výkonnými nariadeniami v rozpore s ústavou odobrať občianstvo každému, kto sa na území USA narodil nelegálnemu migrantovi. Trumpov spoluprezident Elon Musk so svojím „úradom pre efektívnu vládu“ (DOGE), ktorý ani nie je skutočným úradom, už narazil na súdne spory hneď niekoľkokrát – keď sa dobýjal ku súkromným údajom amerických občanov z ministerstva financií, keď sa rozhodol svojvoľne zo dňa na deň prepustiť tisíce humanitárnych pracovníkov. Celý pseudoúrad už spoločne zažalovalo 14 amerických štátov za to, že si vôbec niečo také ako nikým nevolený úradník bez akejkoľvek štátnej previerky vôbec dovoľuje.
Jedna vec je päťkrát naraziť na súdny spor za necelý prvý mesiac svojej vlády. Druhá vec je začať sa v reakcií na to hádzať o zem, nadávať na každého sudcu, ktorý si dovolil konfrontovať vaše správanie so zákonom a vyhrážať sa im koncom kariéry. „Mali by sme sa aspoň pokúsiť vyhodiť tohto zbytočného sudcu“, vyjadril sa na svojej sieti X Musk, „myšlienka, že môžete byť celý život sudcom, bez ohľadu na to, aké zlé sú vaše rozhodnutia, je smiešna!“
aké „právo“ Trumpovi vyhovuje
Trump nechce bezprávie. Právo je pre neho zlý pán, ale zato dobrý sluha. Kým prokurátorov, ktorí sa ho odvážia trestne stíhať, vyhodí, tých ostatných nemá problém využiť na obchodovanie a vydieranie svojich politických oponentov.
Eric Adams ako demokratický kandidát vyhral v roku 2021 voľby na majora New Yorku s absolútnym prehľadom. Jeho vyhliadky na sľubnú politickú kariéru vyzerali čoraz jasnejšie, až kým ich jedného dňa v septembri 2024 nezatienila federálna obžaloba z piatich prípadov korupcie. Podľa vyšetrovateľov FBI a Ministerstva spravodlivosti, ktorí obžaloby spravidla nerozdávajú len tak, si Adams zháňal a zakrýval nelegálne príspevky na svoju kampaň zo zahraničia, pobral rôzne úplatky a dokonca za ne dovolil, aby bol v Manhattane postavený mrakodrap bez požiarnej inšpekcie.
Adamsov súd bude v apríli. Teda aspoň mal byť, kým sa Adams v polovici januára nezastavil za Trumpom neďaleko jeho vily v Mar-a-lagu. Vtedy novinárom povedal, že s prezidentom riešili prímerie medzi Izraelom a Hamasom. Dnes je už jasné, že situácia v Gaze hlavná téma nebola. Pred dvoma dňami už spomínaný Trumpom dosadený námestník generálneho prokurátora Emil Bove žiadal o podmienečné prerušenie Adamsových obvinení.
V žiadosti sa Bove priamo priznal, že tu nejde o dôkazy v tomto federálnom prípade – vraj ich vôbec neposudzoval. Miesto toho argumentuje, že nasledovanie prípadu by Adamsovi sťažilo vykonávanie svojej funkcie, v ktorej sa má sústrediť na anti-imigračnú politiku. Inými slovami, nejde tu o vinu alebo nevinu, tu ide o to, že kým bude Adams dôsledne plniť politiku Donalda Trumpa, tak sa vyhne spravodlivosti.
V piatok sedel Eric Adams na Fox News v spoločnosti Toma Homana, amerického „hraničného cára“, ktorého vymenoval pri nástupe do kresla Trump. V tom rozhovore Tom Homan povedal, „Ak to (Adams) nedodrží, prídem do jeho kancelárie a budem mu šliapať na otlaky s otázkou, kde je do pekla to, na čom sme sa dohodli?“ Myslím, že to hovorí jasne – Trump obchoduje s trestným právom.
V reakcií na túto žiadosť odstúpilo až šesť špičkových prokurátorov, ktorí jeden za druhým odmietali zástupcovi generálneho prokurátora Boveovi vyhovieť. Jeden z nich, Hagan Scotten, vo svojej výpovedi odkázal - „Žiaden systém právneho poriadku nemôže dovoliť vláde zneužívať zrušenie obvinení ako cukor, a vyhrážky ich obnovenia ako bič na prinútenie zvoleného úradníka, aby podporoval jej zákony a ciele.“
akým právom si to dovoľuje?
Trump a Musk sa oháňajú demokraciou. Zas je to ten istý, na Slovensku už starý a známy, naratív, „vyhrali sme voľby, teraz môžeme všetko.“ Je však táto politika to, čo si vyžiadali americkí voliči? Tí doplácajú na svoju naivitu. Mysleli si, že si v dnešnej dobe stále môžu dovoliť voliť za lacnejšie vajcia a benzín.
Trump sa pritom v plnej farbe prejavil už na konci svojho prvého volebného obdobia. Povyhadzoval zo svojho okolia všetkých, čo si s ním dovolili nesúhlasiť a keď prehral voľby, pokúsil sa o štátny prevrat. Lenže jasnú hrozbu demokracii prebila starosť o situáciu s migrantmi a infláciu (ktorá bola mimochodom v tom čase zvládnutá lepšie ako v európskych krajinách). Zvíťazila naivná predstava, že Trump deportuje migrantov a postará sa o ekonomiku a keby zasa skúsil čosi viac, narazí na „brzdy a protiváhy.“ Lenže tie brzdy a protiváhy fungujú len vtedy, keď ich reprezentujú ľudia, ktorí sú ochotní prijať nejaké základné mantinely a pravidlá. Hlavná „brzda“ Trumpovho prevratu nebola žiadna abstraktná inštitúcia, ale jeho vtedajší viceprezident Mike Pence, ktorý odmietol napriek Trumpovej žiadosti a tlaku protestujúcich odignorovať hlasy amerických voličov. Teraz si Trump zvolil za viceprezidenta J.D. Vancea, človeka, ktorý povedal, že by Trumpov plán nasledoval. Ďalšou brzdou boli ľudia na čele ministerstva spravodlivosti, ktorí odmietli na Trumpov pokyn vyhlásiť volebný podvod. Teraz má Trump 4 roky na to, aby si to ministerstvo podmanil. Podľa tempa, ktoré nasadil za posledný mesiac, mu ešte ostane 3 a pol roka „k dobru“.
Tak teraz dostane americký ľud, ktorý volil proti migrantom a za lacnejšie vajcia, nielen drahšie vajcia, ale aj rozvrátené vzťahy s Mexikom, Kanadou, Panamou a onedlho aj väčšinou Európskej únie, škrtnuté výdaje na štúdium rakoviny, blížiacu sa ústavnú krízu a ďalšiu kopu prekvapení. Ostáva im dúfať, že jedným z tých prekvapení budú aj ďalšie voľby.