Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.mladí: Desať rokov DofE a dve tváre Slovenska

.milo Hasala .mladi

V utorok si v priestoroch Historickej budovy NRSR prevzali mladí ľudia z celého Slovenska Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (DofE).

.mladí: Desať rokov DofE a dve tváre Slovenska
Matúš Koprda

bola to odmena za ich osobnostný rozvoj, prekonávanie vlastných možností, či za dobrovoľníctvo. Svojím talentom a nasadením nám opäť pripomenuli, koľko potenciálu naša krajina ukrýva a aké dôležité sú organizácie, podporujúce jeho rozvíjanie.

hľadanie vlastnej hodnoty

DofE je jedna zo šiestich najväčších celosvetových organizácií pre mládež. Na Slovensku už funguje desiaty rok a na rôznych úrovniach má už vyše jedenásťtisíc absolventov. Mladým ľuďom ponúka program, v ktorom musia preukázať svoje schopnosti a rôzne zručnosti. 

Majú sa zlepšovať vo svojich talentoch, naučiť sa stanoviť si ciele a následne ich aj napĺňať. Na najvyššej úrovni programu, ktorého vyhodnotenie prebehlo v utorok, sa študenti musia venovať oblastiam športu, vlastného nadania, zúčastňujú sa na rezidenčných projektoch a pracujú ako dobrovoľníci. 

Matúš Koprda

Mladí ľudia naprieč celým Slovenskom participovali na ochrane životného prostredia, niekto pomáhal v domovoch seniorov, iný založil dobrovoľný hasičský zbor a ďalší zveľaďovali svoje bezprostredné okolie zase inak. Bolo príjemné vidieť 162 inšpiratívnych príbehov, ktoré sa síce navzájom líšili, no dovedna všetky spájalo odhodlanie posunúť sa ďalej a napredovať. Ako hovoria sami absolventi, vďaka DofE začali cítiť väčšiu zodpovednosť, naučili sa stanoviť si priority a zistili, ako najlepšie napĺňať méty, ktoré si zadali. Slovom, dostali možnosť spoznať svoje silné stránky a nájsť spôsob, ako ich využiť, avšak nielen vo svoj, ale aj verejný prospech.

prajné prostredie a kľúčová rola neziskových organizácií

Je nesmierne dôležité, aby mladí ľudia dostávali podporu a priestor pre napredovanie. Rovnako je ale potrebné, aby sme svoje talenty dokázali oceniť za vytrvalú snahu a osobnostný rozvoj, či za úspechy v medzinárodných súťažiach. Musia cítiť, že im spoločnosť vytvára prajné prostredie, v ktorom sa budú môcť aj naďalej zdokonaľovať. Jedine vtedy im to bude stáť za to. Práve v tomto je kľúčový prínos Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu, no nielen jej. Na Slovensku máme mnoho neziskových organizácií, občianskych združení či iných platforiem, vďaka ktorým môžu vyrastať sebavedomí a schopní ľudia. Práve tieto organizácie si za svoju prácu zasluhujú obrovskú vďaku spoločnosti, pretože formujú dôležitú tvár Slovenska.

odvrátená tvár

Bohužiaľ, naša krajina má aj druhú tvár, ktorá je, ako sa zdá, v ostatnom čase prevládajúca. Jej agendou je boj proti mimovládnym organizáciám, ktoré označuje za zahraničných agentov, škodiacich záujmom našej republiky. V takomto Slovensku sú aktívni občania označovaní za slniečkárov a zlých liberálov, či dokonca za podvratné živly. 

Matúš Koprda

Mladých ľudí podporovať v rozvoji netreba, naopak, v tom lepšom prípade sú predsedom vlády zosmiešňovaní, v horšom by ich bolo nutné rovno vyfackať. Pravda je taká, že jediné, čo táto tvár Slovenska spôsobuje, je zadupávanie potenciálu krajiny, znechutenie mladej generácie  a najväčší exodus talentov v našej histórii.

162 mladých z DofE verzus nenávisť

O to viac potrebujeme oceniť prínos Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu a podobných organizácií, vytvárajúcich možnosti skutočného vzdelávania sa a napredovania. Musíme sa za ne postaviť a zastať si ich, zoči voči tlaku vládnej moci. Sú pre nás svojou činnosťou viac než nevyhnutné. Mladí ľudia ich potrebujú, pretože v nich nachádzajú žičlivé prostredie, a naopak, Slovensko zase potrebuje práve takýchto mladých ľudí. Cieľavedomých, priebojných a ochotných podeliť sa so svojím talentom.

162 šikovných mladých ľudí, ktorí si v utorok prebrali z rúk veľvyslanca Spojeného kráľovstva cenu DofE, symbolizujú nádejnú perspektívu. Kým však bude aj naďalej vyhrávať tá druhá, odvrátená tvár Slovenska, budú sa šikovní mladí ľudia od Slovenska recipročne odvracať.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite