asi ste už počuli, že protón aj neutrón ako základné kamene atómového jadra nie sú koncom tisícročného bádania ľudstva. Nie tak dávno sme zistili, že protón aj neutrón sú zložené štruktúry – pozostávajú z dvoch trojíc kvarkov. A čo sú teda tie kvarky?
Najprv si povedzme, že pojem kvark nemá žiaden vedecký slovný základ, ktorý súvisí s fyzikou. Martin mi vysvetlil, že ide o prevzaté slovo z románu Jamesa Joyca. Áno, najelementárnejšia častica atómu, akú sme doteraz identifikovali, má názov, ktorý nesúvisí s atómom, ale s umeleckou tvorivosťou. A možno to nie je celkom náhoda.
Čo je to teda kvark? Poviem, ako som počul a porozumel – je to základná stavebná jednotka protónu aj neutrónu, teda jadra každého atómu. Samozrejme, kvarkov je viac druhov, inak by boli protón a neutrón s troma kvarkami identické. Takže – v kladne nabitom protóne sú dva kvarky, oba s nábojom + 2/3, a jeden kvark s nábojom – 1/3. Keď to spočítame, celkový náboj protónu je teda + 1. V neutróne je len jeden kvark s nábojom + 2/3 a dva s nábojom – 1/3, celkový náboj neutrónu je teda nulový. Neviem síce, čo znamená tretinový či dvojtretinový náboj, ale aspoň matematicky to vychádza. Preto je protón kladne nabitý a neutrón neutrálny.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.