názov festivalu je spojením dvoch slabík – jedinej slabiky slova star a prvej slabiky slova music. Pod star sa pritom nemyslia hudobné hviezdy, ale tie skutočné, na ktoré sa astronómovia pozerajú pomocou teleskopov a iných zariadení. Z marketingového hľadiska ťažko nájdete v celej vede objekty, ktoré by boli viac sexy ako hviezdy, vesmír a tak. Takže keď chcete spájať vedu s umením a ponúkať to širokej verejnosti, máločo je vhodnejšie ako vesmírne telesá.
Na druhej strane, aké umelecké akcie sú najmasovejšie? Nuž, ťažko bude niečo konkurovať rockovým koncertom alebo festivalom. Takže z marketingového hľadiska sa ako najvhodnejší umelecký partner vedy javí hudba, najskôr tá rocková. A máme to – Starmus, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako nie veľmi prirodzené spojenie vedy s umením, je pri pohľade očami obchodníka úplne zrozumiteľný.
Lenže pohľad očami obchodníka je v tomto prípade scestný. Starmus nie je podnikateľský projekt. Je to predovšetkým romantický projekt. Ak chceme aspoň trochu porozumieť, o čo v ňom ide, treba sa pozrieť na dvoch mužov, ktorí ho spolu zakladali. Dvaja rockeri a zároveň astrofyzici, ktorí obaja nechali vedu kvôli hudbe (pričom jeden z nich sa stal svetovou superstar), a neskôr sa k vede obaja vrátili.
hviezdy a sny
Garik Israelian zahájil svoju vedeckú kariéru vo veľkom štýle – opustil strednú školu, založil rockovú skupinu a hrával s ňou po baroch. Ale potom videl film Solaris a rozhodol sa do školy vrátiť. Vyštudoval astrofyziku v Jerevane a venuje sa jej dodnes v Španielsku, konkrétne na Kanárskych ostrovoch. O miere jeho romantizmu vypovedajú predchádzajúce vety pomerne veľa. A to ani nie tak tá o rockovej skupine, ako skôr tá o Tarkovského filme.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.