Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Od Einsteina k Zeilingerovi

.martin Mojžiš .názory .téma

V rámci festivalu Starmus poskytol .týždňu rozhovor rakúsky nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Anton Zeilinger. Pre porozumenie niektorým detailom tohto rozhovoru je užitočné poznať určité pojmy, ktoré sú pre fyzikov bežné, ale pre nefyzikov nie až tak. Cieľom tohto textu je základné uvedenie do problematiky. Rozhovor nasleduje.

Martin Mojžiš

v odborných aj laických, vo fyzikálnych aj filozofických diskusiách o kvantovej mechanike a jej obsahu sa znovu a znovu spomínajú dva experimenty. Jeden z nich sa volá dvojštrbinový experiment, druhý sa volá  EPR experiment (podľa trojice fyzikov Einstein – Podolsky – Rosen). Majú spoločné dve veci. V obidvoch experimentoch sa veľmi jasne prejavujú zdanlivo paradoxné vlastnosti kvantovej mechaniky. A obidva experimenty boli pôvodne len myšlienkové. 

Čo je myšlienkový experiment? To je experiment, ktorý v skutočnosti nerobíme, len si ho predstavujeme, a jeho výsledok sa snažíme vydedukovať zo známej alebo predpokladanej fyzikálnej teórie. Prečo ho nerobíme? Pretože je obvykle príliš náročný a my ho v skutočnosti urobiť nevieme. A prečo sa ním teda zaoberáme? Pretože obvykle veľmi jasným spôsobom ilustruje nejaký aspekt uvažovanej teórie.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite