Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Novým prezidentom USA sa stal Donald Trump. Slobodný svet, vrátane Európy, tak čelí novej výzve.

EÚ a spor slobody s neslobodou

.marína Gálisová .názory .téma

Pred tými vyše dvoma desiatkami rokov boli proti vstupu Slovenska do EÚ nacionalisti a východne orientovaní politici (čo bolo zvyčajne to isté). Za vstup Slovenska do EÚ boli demokrati, ale nie všetci bezvýhradne.

Marína Gálisová

demokrati mali pred vstupom aj určitú dilemu: posunieme sa vstupom do priestoru slobody, demokracie, bezpečnosti? Nebudeme tesne po tom, ako sme unikli z komunistického kolektivizmu, čeliť inému kolektivizmu: uhladenejšiemu, ale škodlivému bremenu byrokracie a zbytočných regulácií?

Nebola to nepodstatná dilema: v jej jadre bol spor sloboda verzus nesloboda. Komunizmus bol ešte v čerstvej pamäti a citlivosť na obmedzovanie slobody bola nutne výbavou demokraticky zmýšľajúcich ľudí.

čo zavážilo pre vstup

Niekoho v tomto spore presvedčili praktické prínosy EÚ: voľný pohyb osôb i tovaru, zjednodušenie cezhraničného kontaktu, flexibilnejšie cestovanie, podnikanie, kultúrne výmeny, štúdium v zahraničí. Ale toho, kto vnímal hlbokú povahu sporu sloboda verzus nesloboda a obával sa o slobodu, presvedčila predovšetkým civilizačná stránka vstupu do EÚ. Lebo tá stránka pôsobila ako ochrana pred (potenciálnou) neslobodou a bola pre nás životne dôležitá. Prečo? 

Slovensko bolo historicky vždy tak akosi na rozhraní Západu a Východu, na pomedzí dvoch svetov: západného, ktorý má úctu k jednotlivcovi a jeho slobode, a východného, ktorý vníma jednotlivca len ako bezvýznamnú položku na zozname určenú na vykorisťovanie a potenciálnu likvidáciu. Aj preto malo Slovensko za sebou desaťročia v stredoeurópskej verzii sovietskeho režimu, predtým ľudáctvo a fašistický štát, ktorý vlastných občanov vyvážal na smrť, ešte predtým rusofilské ilúzie národných buditeľov. A hoci mnoho pozitívnych faktov z dejín vypovedalo, že Slovensko patrí k západnej civilizácii, zároveň to mnoho ďalších, negatívnych, spochybňovalo. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite