zatiaľ čo bývalý predseda parlamentu putuje do Prezidentského paláca, stále sa nevie, kto ho nahradí na čele Národnej rady. Toto miesto podľa koaličnej zmluvy patrí Hlasu, ale tlačí sa sem aj Andrej Danko. Konečné rozhodnutie malo padnúť po eurovoľbách, ale koalícia sa nedohodla a parlament tak dostane nového šéfa až po letných prázdninách. Dankove ambície nestlmil ani volebný debakel SNS. Skôr naopak – to, že je medzi ľuďmi nepopulárny, ho ešte viac motivuje. Zdravý úsudok za tým nehľadajte. U Andreja Danka nikdy.
Tento týždeň sa začala posledná schôdza parlamentu pred letom. Koalícia ju chce využiť, aby v zrýchlenom režime poschvaľovala čo možno najviac svojich kontroverzných zákonov. K žiadnej sebareflexii u jej poslancov nedošlo ani po prehratých eurovoľbách. Legislatívna smršť pokračuje ďalej. A všetko sa to deje – ako inak – v zrýchlenom konaní.
Mimovládna organizácia Via Iuris prišla s analýzou, z ktorej vyplynulo, že súčasná vláda schválila takmer 60 % všetkých svojich zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. Za prvých 7 mesiacov sa koaliční poslanci rozhodli obísť legislatívny proces pri väčšine zákonov. Pritom jeho skrátenie by malo mať svoj dôvod a malo by sa používať iba v krajnom prípade. Takto často neskracovala legislatívny proces ani Matovičova vláda počas pandémie, keď si to situácia – dovtedy celkom bezprecedentná – naozaj vyžadovala.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.