Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Štefan Hríb: Martin Bútora 80

.štefan Hríb .názory .editoriál

Aká je rola jedného človeka pri páde komunizmu? A akú váhu má jeho následné pôsobenie pri vzniku občianskej spoločnosti alebo pri ukotvení Slovenska v slobodnom svete? Príbeh Slovenska na to znovu odpovedá.

Štefan Hríb

martin Bútora tvoril v roku 1989 spolu s Petrom Zajacom a ďalšími ľuďmi Verejnosti proti násiliu dramaturgiu státisícových mítingov, po ktorých komunisti stratili moc. Tento príspevok k slobodnej republike im dodnes nebol odpustený. Mečiarovskí primitívni nacionalisti rovnako ako neskorší smerácki populisti hovorili a dodnes hovoria o zradcoch, a ešte aj od časti opačného tábora sa im dostalo označenia kukuriční partizáni.

Martin Bútora bol do roku 1992 poradcom československého prezidenta Václava Havla. Robil, čo mohol, aby udržal pre Slovensko – teda pre jeho učiteľov, lekárov, vedcov, umelcov, študentov, športovcov a najmä milióny zamestnancov – overené výhody spoločného štátu. Ani toto mu nebolo odpustené, dostal nálepku protislovenského intelektuála, a ešte aj z časti vlastného tábora počúva, že práve ľudia ako on mali prevziať myšlienku samostatnosti.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite