Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Marína Gálisová: Úmrtia v rukách polície v Poľsku

.marína Gálisová .názory .téma

Postkomunistické krajiny by mali byť na policajné násilie mimoriadne citlivé. Majú totiž vo svojich dejinách dekády, počas ktorých štátna moc používala poriadkové zložky ako zbraň proti vlastným občanom.

Marína Gálisová

na Slovensku je smrť zadržaného muža pod rukami polície 35 rokov po tom, čo padol komunizmus, obrovským mementom. Pred 35 rokmi násilie policajných ťažkoodencov na pražskej Národní třídě znamenalo koniec totality. A dnes, viac ako generáciu po tom, sú policajné zložky na Slovensku zjavne v takom stave, že konkrétny príslušník polície nemá problém zabiť človeka a jeho kolegovia nemajú problém pomáhať mu s ututlaním.

Ako je to za hranicami, v tiež postkomunistickom Poľsku? U našich severných susedov sú dodnes živé spomienky na vraždu kňaza Popieluszka, ktorý zahynul v rukách tajnej komunistickej polície. Takisto sú tam živé spomienky na stanné právo, na zneužitie armády proti pokusom o demokratizáciu poľskej spoločnosti, na zatýkanie, mlátenie disidentov, zastrašovanie ich rodín, vytváranie atmosféry hrôzy. To všetko boli metódy totality. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite