Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Má Fico ideológiu?

.tomáš Zálešák .názory

Pokiaľ sa niekomu zdá táto otázka neoprávnená alebo zbytočná, podotýkam, že som ju nepoložil prvý. Aj tí, ktorí na ňu odpovedajú záporne, odpovedajú na ňu. Okrem toho: hoci je Fico fenomén nesympatický, jeho vplyv na dianie dostatočne významný, aby sme sa oprávnene pýtali na zdroje jeho správania.

Tomáš Zálešák

najskôr však k námietkam, ktorú nechcem vopred zmietnuť zo stola. Ficovo správanie vraj nemá žiadny iný vzorec, než túžbu po kariére, moci a „nabalení sa“: tvrdenie spravidla aplikované aj na ostatných členov vedenia Smeru. Fico si vraj jednoducho vypomáha frázami či heslami, prebratými podľa potreby z rôznych koncov politického spektra, podľa toho, čo vyhodnotí ako efektívne z hľadiska získavania hlasov alebo hromadenia moci: tu nejaký socialistický akcent, tam zase nejaký nacionalistický, tu trocha cyrilometodejskej tradície, raz antifašizmus, inokedy spolupráca s proto-fašistickými elementmi. Skrátka: koketéria so všetkým možným, len konzistentnosť žiadna. 

Niekto sa môže tiež spýtať: potrebuje Fico (alebo ktokoľvek usilujúci o moc či vykonávajúci ju) vôbec nejakú ideológiu? Nie je to zbytočný luxus, ktorý môže zaujímať iba ak nepraktických teoretikov či od reality odtrhnutých blúznivcov?

Odpovedám: potreba správne čítať Ficovo správanie evidentne nie je čisto „akademická“. A ak za jeho domnele nekonzistentnými prejavmi objavíme nejakú jednotiacu myšlienkovú schému, potom môžeme hovoriť o akejsi ideológii.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite