Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Medzinárodný chaos: ruská „pomsta za Ukrajinu“

.tomáš Zálešák .názory

Nerád by som (aj v súvislosti s niektorými našimi predchádzajúcimi debatami) prispieval k vytváraniu domnienky, že použitia jadrových zbraní sa netreba báť. Samozrejme, že sa ich treba báť. Preto tu sú.

Tomáš Zálešák

preto doposiaľ mohli aj nukleárne arzenály západných demokracií fungovať ako nástroj odstrašovania možného útočníka, taktiež nukleárne vyzbrojeného. Čo si však počneme vo svete, kde jadrové zbrane prestanú plniť túto funkciu? 

S tým súvisí ešte jeden zdroj obavy, inej a možno oprávnenejšej, než je ten často a azda príliš jednostranne zdôrazňovaný strašiak priameho jadrového útoku Ruska proti Ukrajine alebo tým, čo jej pomáhajú. Reč je o hrozbe, takpovediac, menej priamej; jej následky však za istých okolností môžu byť rovnako vážne.

paradox

Pravdepodobnosť použitia nukleárnych zbraní sa minimalizuje dovtedy, kým strach z nich dostatočne efektívne ochromuje vôľu každého, kto by o takom niečom vôbec uvažoval. Tak tomu bolo v dobe predchádzajúcej studenej vojny. Sú však dôvody domnievať sa, že dnešné Rusko svojimi opakovanými vyhrážkami (už tá ich frekvencia je historicky bezprecedentná) a svojimi zmenami jadrovej doktríny vytvára nový stav, v ktorom samotný strach z nukleárnych zbraní môže napomôcť ich šíreniu. Proliferácia nukleárnych zbraní znamená sťaženie kontroly ich použitia, a ak prekročí istú hranicu, môže túto kontrolu úplne znemožniť.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite