Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Čo odkazuje Banská Bystrica premiérovi

.marína Gálisová .názory

Za živa v Bystrici, po smrti v nebi, bolo asi vždy trochu zbožným prianím. Ale túžba po hodnotách a zmysle išla vždy dejinami mesta. Minulý týždeň išiel súčasnou Banskou Bystricou sprievod, ktorý vyslal tvrdý odkaz Robertovi Ficovi.

Marína Gálisová

ale na úvod ešte niečo k túžbe nebeskej, bez idealizovania. V živote BB, ako ju familiárne mnohí voláme, sa striedajú momenty, keď je ten príslovečný pobyt v nebi myslený ako odmena za dobre prežitý život v dobrom meste, s celkom inými – keď je to finálna odmena za pravidelné nápory na nervy v tomto nie úplne strede Slovenska.

BB má totiž dve B. Dve bytia. Dva spôsoby uvažovania. Dva prúdy v dejinách. Jeden prúd je vznešený a morálny, jeho stelesnením je SNP, odkaz hrdinskej partizánky Chavivy Reikovej, slnkom zaliate trhové námestie z plátna Dominika Skuteckého či fotografie z generálneho štrajku 1989, keď Bystričania nespokojní s totalitou naplnili na prasknutie svoje námestie.

Martin Dubovský

Druhý prúd je temnejší: gardisti, Tiso na námestí pod vežou vyznamenávajúci vojakov za potláčanie SNP, alebo župan Marian Kotleba, ktorý na výročie SNP vešal na sídlo župy čiernu vlajku, aby dal najavo, ako Povstaním pohŕda. K tomu temnému prúdu sa počítajú aj Noční vlci pri pamätníku SNP, z ktorých sa na Facebooku radoval vtedajší riaditeľ Múzea SNP a paradoxne Kotlebov politický protivník Stanislav Mičev.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite