Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Osvienčim neskončil, Osvienčim trvá. Ruská genocída Ukrajincov je krutosťou a odhodlaním desivo podobná holokaustu

.juraj Petrovič .názory

Osemdesiat rokov by mohlo byť dosť na to, aby sa ľudia naučili fungovať inak. Pod lupou sociálnych sietí sa ukazuje, že osemdesiat rokov je jednak žalostne málo a súčasne zúfalo veľa. Málo na zmenu, veľa na zabúdanie.

Juraj Petrovič

dnes si oslobodenie nacistických koncentračných táborov Osvienčim a Bergen-Belsen pripomínajú najmä tí niekoľkí rodinní príslušníci ich obetí, ktorí nejakým zázrakom nacistickú snahu o vyhladenie Židov prežili. Pripomínajú si ho aj demokraticky zmýšľajúci a empatiou vybavení politici. A pripomínajú si ho aj ostatní ľudia, ktorí si uvedomujú, že na zlo sa príliš rýchlo zabúda a hrôza z neho ľudí mení menej, než by sme chceli.

Šoa bol pokus o genocídu Židov. Zničenie celého národa, jeho ľudí, kultúry, pamiatok, pamäte. Nebol zďaleka prvý v dejinách rôznych národov a nebol zďaleka prvý ani v židovských dejinách. To, čím prevyšuje všetky predošlé, či následné pokusy je jeho mechanizovaná brutalita a rozsah, v akom ho nežidovské národy Európy, na čele s Nemcami, vykonávali, či dovolili. 

Nacisti, fašisti a komunisti sa vyznačujú veľmi podobnými črtami. Jednou z najvýraznejších je nenávisť. Nenávisť k inakosti, pestrosti, nenávisť k niekomu, kto svojím talentom, odhodlaním, podnikavosťou, či vzdelanosťou ohrozuje po moci bažiacich a nevzdelaných a hlúpych. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite