Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Štefan Hríb: Toto je nový svet – čo v ňom musí robiť Slovensko?

.štefan Hríb .názory .téma

To, čo sa stalo s Amerikou, neprišlo s Donaldom Trumpom. On je len karikatúrou hlbších procesov, ktoré sú sčasti výsledkom ľudských zlyhaní, ale najmä dôsledkom plynúceho času a meniaceho sa sveta. Aká je rozumná európska odpoveď?

Štefan Hríb
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
1x

dve svetové vojny a komunizmus vytvorili dlhodobý záväzok Ameriky voči Európe a svetu. Ten záväzok bol daný poznaním, aký je slobodný svet bez rozhodného lídra krehký, ako ľahko v ňom príde opakovane k miliónom obetí a ako ťažko, aj s obeťami amerických vojakov, sa potom proti agresorom vybojúva mier. Toto bol východiskový bod viacerých povojnových generácií amerických prezidentov, senátorov a kongresmanov a na tomto bode stála bezpečnosť Európy, Japonska či Južnej Kórey. 

Tento americký záväzok určoval beh sveta od konca druhej svetovej vojny až po pád komunizmu v roku 1989. Rozumná úvaha Američanov, Britov a viacerých povojnových Európanov viedla k vzniku NATO, a keďže rozvrátená Európa potrebovala pomoc, a keďže sovietsky komunizmus naďalej priamo ohrozoval obnovované demokracie, Amerika celé desaťročia nehľadela na to, že jej výdavky na spoločnú obranu sú neporovnateľné s ostatnými spojencami. Bola nespochybniteľným lídrom zodpovedným za tábor slobody a tak sa aj správala.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite