Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hríb, Mojžiš: Keď sa porciuje svet

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma

Ak sa Amerika a Rusko dohodnú na svojich sférach vplyvu, ako to vidno nielen zo záverov z Rijádu, potom sa práve končí svet práva a pravidiel a vracia sa primát hrubej sily. Čo to znamená pre štáty ako Slovensko?

Štefan Hríb
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
1x

skúsenosť dvoch ničivých vojen 20. storočia priviedla slobodný svet k viacerým osvieteným rozhodnutiam. Porazené Nemecko a Japonsko nečelili po roku 1945 zničujúcim reparáciám, naopak, popri dôslednom spojeneckom vynucovaní pravdy o ich minulosti dostali obrovskú pomoc na obnovu. Slobodný svet tiež pochopil, že ekonomická spolupráca národných štátov tlmí ich pokušenie komunikovať silou. Najmä ale slobodný svet po roku 1945 pochopil, že sovietsky komunizmus je rovnako nebezpečný ako fašizmus, a tak vzniklo NATO – najsilnejší blok slobodných štátov v histórii ľudstva, na ktorý Moskva nemala nárok a s ktorým v roku 1989 vysilená prehrala.

dobrý policajt

Svet medzi rokmi 1945 a 1989 pritom nebol bezpečný a jeho stav často vyvolával obavy. Moskva si podrobila „svoje“ okolie vrátane Československa, pokúšala sa ovládnuť aj nové časti Ázie, Afriky a Južnej Ameriky, na Kubu chcela umiestniť jadrové zbrane a celé tie desaťročia držala miliardy ľudí v strachu z atómovej vojny. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite