Predák OĽaNO má vo svojom článku o postrehoch z letnej cesty po rómskych osadách pár trefných poznámok o zle nastavenom sociálnom systéme. Čo ma však na Matovičovom článku najviac zarazilo, bol bod 13, najmä formulácia: „...sme sa počas Tour de Roma nestretli s človekom, ktorý by pýtal vyššie sociálne dávky, ale stretli sme stovky ľudí, ktorí od nás pýtali prácu, akúkoľvek.“
Na Slovensku často zaznieva rezignované povzdychnutie: „Nie je dosť práce pre bielych, nieto ešte pre Rómov.“ Ak idete do osád, Rómovia sa vám veľmi výrečne začnú sťažovať a bedákať, že ich nikto nezamestná a že málokedy dostanú od zamestnávateľa príležitosť. Vlastne tak, ako to zachytil aj Matovič. Toto zmýšľanie o práci je čudné. Akoby práca bola nejaký statický koncept, kde existuje obmedzený počet pracovných miest, ktorý sa nemení a na Róma vyjde miesto v poradovníku až vtedy, keď sa zamestnajú všetci bieli.
Lenže práca je v skutočnosti dynamickou veličinou. Pracovné miesta zanikajú i vznikajú, ľudia menia zamestnania a zamestnávatelia neposkytujú prácu etnickým skupinám, ale jednotlivcom. Niekedy sa zamestnanci sami menia na zamestnávateľov a opačne...
Odkiaľ prichádza práca?
Ponechajme teraz bokom časté slabé pracovné návyky, nedostatočné znalosti, vyplývajúce nezriedka z absencie vzdelania a zlé skúsenosti zamestnávateľov, ktorí v minulosti chceli dať Rómom šancu, no v nemalom počte prípadov boli tieto šance sklamané. Logika sťažností nato, že „pre Rómov proste práce nie je“ znie neúprosne, ale len do momentu, kedy si položíte otázku: Odkiaľ prichádza vaša práca?
Ak nie ste študent, nezamestnaný, dôchodca alebo zamestnanec štátu, tak je pravdepodobné, že robíte v súkromnej firme, ktorú vlastnia domáci alebo zahraniční majitelia. Pričom zrejme vyrábate pre domácich a/alebo zahraničných zákazníkov. Správna otázka, ktorú by si spoločnosť mala klásť, nie je: Prečo Rómom nikto nedá prácu? Správna otázka je: Kde sú rómski zamestnávatelia? Prečo rómska komunita produkuje tak málo oficiálnych podnikateľov, ktorí by dokázali vytvárať prácu sebe, svojim súkmeňovcom i ostatným občanom SR?
Samozrejme, môžete povedať, že rasizmus väčšiny bráni Rómom v rozlete a potenciálni rómski podnikatelia tak majú sťaženú situáciu. Avšak tu by som sa s vami rád podelil o nedávnu skúsenosť. Navštevujem jednu malú ázijskú reštauráciu, ktorú vlastní subtílna Vietnamka, rozprávajúca smiešnou lámanou slovenčinou. Varia tam výborne a vždy majú nával.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.